PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsza inwestycja nad Rospudą

  • PAP    31 sierpnia 2010 - 16:00
Pierwsza inwestycja nad Rospudą

Gmina Nowinka (Podlaskie) rozpoczęła realizację projektu ochrony rzeki Rospudy, który ma kosztować 120 mln zł. W gminie rozpoczęła się modernizacja oczyszczalni ścieków - poinformował wójt gminy Marek Motybel.
Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku Adam Sieńki podpisał we wtorek z wójtem gminy Nowinka umowę na realizację pierwszego etapu inwestycji.

- To pierwsza inwestycja w ramach projektu realizowanego przez fundusz w dolinie Rospudy. W sumie jest do wykorzystania aż 120 mln zł. To pozwoli ochronić Rospudę przed degradacją - dodał Sieńko.

Pierwszy etap inwestycji w Nowince ma kosztować 13,6 mln zł. W jego ramach zostanie zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Bryzglu. W gminie powstaną także 42 km sieci kanalizacyjnej oraz 36 km wodociągów.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył na program "Rospuda" 100 mln zł dotacji, ale gminy będą miały do dyspozycji aż 120 mln. Pozostałą część wniesie do programu WFOŚiGW na zasadzie pożyczek dla gmin. Prezes Sieńko powiedział, że jest to pierwszy tak kompleksowy program ochrony zlewni rzeki w Polsce.

Program będzie realizowany przez dwa lata. Jeszcze w tym roku zostanie spożytkowanych 30 mln zł z całej puli. W projekcie będą uczestniczyły gminy: Augustów, Raczki, Bakałarzewo, Nowinka i Filipów. Pieniądze zostaną tam przeznaczone na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej, m.in. na budowę blisko tysiąca przydomowych oczyszczalni ścieków, modernizację dwóch oczyszczalni ścieków. W gminach powstanie ok. 200 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz kilkadziesiąt kilometrów sieci wodociągowej.

Dolinę trzeba chronić, gdyż jest ona od kilku lat oblegana przez turystów. To efekt rozgłosu medialnego po konflikcie o Dolinę Rospudy między ekologami a mieszkańcami Augustowa w sprawie budowy obwodnicy miasta. Droga miała przecinać dolinę w jednym z najpiękniejszych odcinków.

W 2009 roku po zmianie trasy obwodnicy Augustowa i podjęciu decyzji o poprowadzeniu jej przez gminę Raczki, rząd zadeklarował, że w ramach rekompensaty za opóźnienie w budowie m.in. da pieniądze na ochronę Rospudy.

Dolina Rospudy jest jednym z najpiękniejszych miejsc północnej Suwalszczyzny. Siemdziesięciokilometrowa rzeka Rospuda przepływa przez dziewięć jezior. W dolinie są gatunki ptaków i roślin, którym grozi wyginięcie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.