PARTNER PORTALU
  • BGK

Piotr Woźny o programie #PolskaBezSmogu: w małych miastach więcej ubóstwa energetycznego

  • Michał Wroński    9 marca 2018 - 06:00
Piotr Woźny o programie #PolskaBezSmogu: w małych miastach więcej ubóstwa energetycznego
Piotr Woźny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii (fot. mat. MPiT)

O kryteriach, które zastosowano przy kwalifikacji miast do udziału w programie #PolskaBezSmogu oraz wsparciu dużych miast w walce z zanieczyszczeniem powietrza rozmawiamy z Piotrem Woźnym, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
  • Ponad 87 proc. gospodarstw domowych pozostających w warunkach ubóstwa energetycznego mieszka w miastach, które mają poniżej 100 tys. mieszkańców. To dlatego właśnie małe miasta zostały objęte programem #PolskaBezSmogu.
  • – Z mniejszymi ośrodkami łatwiej będzie wypracować właściwe rozwiązania, a zależy nam na możliwie szybkiej realizacji działań – dodaje minister Piotr Woźny.
  • – Do każdego z 10 większych miast figurujących na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie zwrócimy się z zaproszeniem do współpracy – obiecuje Piotr Woźny.

Dlaczego do programu #PolskaBezSmogu zakwalifikowane zostały tylko miasta poniżej 100 tysięcy mieszkańców?

Pilotaż programu termomodernizacyjnego objął w pierwszej kolejności 23 mniejsze miasta z 33 polskich miast, które znalazły się na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miejsc Europy, sporządzonej przez Światową Organizację Zdrowia. Ten wybór podyktowany był przede wszystkim tym, aby w pierwszej kolejności wesprzeć osoby najmniej zamożne. Z danych z raportu Instytutu Badań Strukturalnych wynika bowiem, że ponad 87 proc. gospodarstw domowych pozostających w warunkach ubóstwa energetycznego mieszka właśnie w miastach, które mają poniżej 100 tysięcy mieszkańców. Kolejnym argumentem za pilotażem w mniejszych miastach jest to, że z mniejszymi ośrodkami łatwiej będzie wypracować właściwe rozwiązania, a zależy nam na możliwie szybkiej realizacji działań.

Czytaj: Program #PolskaBezSmogu nie dla Krakowa, Rybnika, Sosnowca. Miasta będą interweniować u premiera

Czy możliwa jest korekta programu i dopisanie do niego większych miast? A jeżeli w grę nie wchodzi korekta programu, to czy planowany jest program dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców? Na jakie wsparcie i z czyjej strony mogą liczyć większe ośrodki w kontekście ograniczania źródeł niskiej emisji i walki z smogiem?

Nie zamykamy się na większe miasta - rozwiązanie kwestii smogu to dla rządu priorytet bez względu na wielkość obszaru, którego zanieczyszczenie powietrza dotyka. Jednak w przypadku dużych miast konieczne jest, z uwagi na ich specyfikę, wypracowanie indywidualnego modelu wsparcia. Do każdego z 10 większych miast figurujących na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie zwrócimy się z zaproszeniem do współpracy. Na podstawie doświadczeń z pilotażu w 23 gminach planujemy stworzenie kompleksowego programu dla całej Polski. Nasze państwo stać na to, by ten program objął najbardziej potrzebujące rodziny w całej Polsce. Środki finansowe na to są i pozostają w dyspozycji szeregu podmiotów publicznych. 180 mln zł jest w Funduszu Termomodernizacji i Remontów, a w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mamy aż 15,5 mld zł na poprawę jakości powietrza. Sporo zasobów mają też władze samorządowe i wojewódzkie, które koordynują wydatkowanie środków unijnych. Naszym zadaniem jest skoordynowanie tego procesu.

Czytaj: Smog, Jadwiga Emilewicz: W ciągu pięciu lat jakość powietrza w miastach się poprawi

Wedle jakich kryteriów w 23 miastach z listy wybierane będą osoby, które otrzymają pomoc w ramach programu #PolskaBezSmogu? Czy samorządy dostaną jakieś precyzyjne wytyczne (np. dotyczące dochodów tych osób), czy Ministerstwo sprawę wytypowania beneficjentów programu zostawia władzom lokalnym?×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2018-03-17 09:21:05

    Żeby pilotaż nie był mydleniem oczu, trzeba podejmować działania oczywiste (ewidentnie pożyteczne lub konieczne), natychmiast i wszędzie.