PARTNER PORTALU
  • BGK

Piotr Woźny o specjalnym programie operacyjnym czystego powietrza dla Polski

  • PAP/AH    16 marca 2018 - 16:49
Piotr Woźny o specjalnym programie operacyjnym czystego powietrza dla Polski
(fot. PTWP)

Uporządkowanie finansowania trafiającego na walkę ze smogiem, pozwoli naszemu krajowi rozmawiać z KE o warunkach specjalnego programu operacyjnego czystego powietrza dla Polski – powiedział w piątek (16.03) rządowy pełnomocnik ds. programu "Czyste powietrze” Piotr Woźny.
  • Jeżeli 33 polskie miasta są na liście 50 miast z najbrudniejszym powietrzem w Europie, to znaczy, że 2/3 problemu europejskiego, jeśli chodzi o jakość powietrza, jest w Polsce - mówi pełnomocnik rządu ds. czystego powietrza.
  • Dodaje, że poprzez program "SMOG STOP" schodzimy do poziomu gmin.
  • - Nie załatwiamy tego z poziomu Warszawy, tylko schodzimy do Skawiny, Tuchowa, Godowa, Knurowa, Wodzisławia Śląskiego i jeszcze iluś tam miast, które są na tej liście - mówi Piotr Woźny. 

O planach dotyczących takiego programu operacyjnego Woźny mówił pod koniec lutego w trakcie prezentowania rządowego programu "SMOG STOP". Wówczas był jeszcze wiceministrem przedsiębiorczości i technologii odpowiedzialnym za działania związane z poprawą jakości powietrza.

Na początku tygodnia znalazł się w grupie 17 odwołanych przez premiera wiceministrów. W piątek (16.03) Mateusz Morawiecki powołał go na rządowego pełnomocnika ds. programu "Czyste powietrze".

KPRM podała w piątek, że jako pełnomocnik, Woźny będzie m.in. odpowiedzialny "za kontynuację prac nad programem pilotażowym STOP SMOG, w ramach którego rząd będzie współpracować z 33 polskimi miastami umieszczonymi przez Światową Organizację Zdrowia na liście 50 miast w Europie z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, pomagając tym miastom przeprowadzić finansowaną ze środków publicznych termomodernizację budynków mieszkalnych należących do najmniej zamożnych gospodarstw domowych".

Woźny podkreślił w piątek w Poznaniu, że Komisja Europejska "nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że problem czystości powietrza jest jednym z najważniejszych problemów i jedną z największych bolączek Polski".

- Jeżeli 33 polskie miasta są na liście 50 miast z najbrudniejszym powietrzem w Europie, to znaczy, że 2/3 problemu europejskiego, jeśli chodzi o jakość powietrza, jest w Polsce. Poprzez ten program schodzimy do poziomu gmin. Nie załatwiamy tego z poziomu Warszawy, tylko schodzimy do Skawiny, Tuchowa, Godowa, Knurowa, Wodzisławia Śląskiego i jeszcze iluś tam miast, które są na tej liście. W oparciu o to, chcemy uporządkować wszystkie dostępne środki publiczne, które są w tej perspektywie unijnej na walkę ze smogiem" - powiedział.

Wyjaśnił, że takiego uporządkowania wymagają chociażby środki z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska czy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

"To jest cała mozaika różnego rodzaju źródeł finansowania, które muszą zacząć grać do jednej bramki. Gdy to wszystko zrobimy i uporządkujemy, to mamy przepiękną kartę do rozmów z Komisją Europejską o następnej perspektywie finansowej - po to żeby powiedzieć: Zobaczcie, uporządkowaliśmy rzeczy, postawiliśmy diagnozę, zinwentaryzowaliśmy, gdzie mamy problemy, z dostępnych nam środków uporządkowaliśmy tyle, ile się dało. Prosimy was, pomóżcie nam w następnej perspektywie finansowej rozwiązać ten problem do końca" - powiedział.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.