PKM Jaworzno i Tauron Dystrybucja będą testować elektryczne autobusy

• W Jaworznie przez rok testowany będzie elektryczny autobus oraz służąca do jego ładowania infrastruktura.
• To skutek porozumienia między Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej w Jaworznie i spółką Tauron Dystrybucja.
• PKM w Jaworznie już prawie cztery lata testuje pojazdy elektryczne. W ubiegłym roku wprowadziło taki pojazd do regularnej eksploatacji.
PKM Jaworzno i Tauron Dystrybucja będą testować elektryczne autobusy
Pojazd używany do testów to niskopodłogowy, klimatyzowany, dwunastometrowy Yutong. (fot. PKM Jaworzno)

Współpraca miedzy oboma podmiotami będzie miała na celu przede wszystkim przeprowadzenie prac badawczych w zakresie infrastruktury ładowania dla miejskich elektrycznych systemów autobusowych.

- Tauron rozpoczął już dawno badania nastawione na dynamiczny rozwój nowego segmentu rynku jakim jest elektromobilność i planuje kolejne projekty z jej zakresu. W te działania wpisuje się współpraca z samorządami rozwijającymi na swoim terenie zrównoważony transport publiczny, stawiający na pojazdy elektryczne i nowe technologie. Chcemy wspierać tego typu działania i stąd nasza współpraca w zakresie badań nad technologią ładowania autobusów elektrycznych - mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Tauron Polska Energia.

Miejski przewoźnik od lat testuje elektryczne pojazdy

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie już prawie cztery lata testuje pojazdy elektryczne. W ubiegłym roku wprowadziło do regularnej eksploatacji autobus elektryczny, aby zdobyć doświadczenie pod kątem dalszego rozwoju floty z alternatywnym napędem.

Czytaj także: Elektryczne autobusy zrewolucjonizują transport polskich miast

- W najbliższym czasie, z pomocą środków unijnych, planujemy wymienić połowę naszej floty na autobusy elektryczne. W ciągu najbliższych dwóch lat około 20-25 autobusów powinna jeździć na prąd. Przy takiej skali niezwykle ważną kwestią jest wypracowanie optymalnych rozwiązań w zakresie technologii ładowania - tłumaczy Zbigniew Nosal, prezes PKM Jaworzno.

Czytaj także: 12-metrowy autobus elektryczny pomknie ulicami Jaworzna

W ciągu kilku lat w Jaworznie może jeździć nawet 20 elektrycznych autobusów

W pierwszym etapie współpracy testowana będzie infrastruktura ładowania typu plug-in. Rozwój elektromobilności wymaga również rozwoju i dostosowania sieci dystrybucyjnych, dlatego przedmiotem badań będzie między innymi wpływ ładowania na parametry jakości energii elektrycznej w sieci dystrybucyjnej oraz wydajność często ładowanych baterii. W kolejnym etapie zostanie uruchomiona pilotażowa stacja ładowania i szybkiej wymiany baterii dla autobusów elektrycznych. System zostanie wykorzystany do przeprowadzenia testów i prac badawczo-rozwojowych w zakresie zarządzania procesem ładowania oraz optymalnego wykorzystania infrastruktury elektroenergetycznej.

Czytaj także: Autobusy elektryczne czterokrotnie tańsze niż spalinowe

Dla PKM Jaworzno udział w projekcie to kolejny krok w budowaniu nowoczesnej, ekologicznej, sprawnej i komfortowej komunikacji miejskiej. Tauron liczy na zdobycie doświadczeń w zakresie magazynowania energii, rozwoju inteligentnych sieci energetycznych (tzw. Smart Grid) oraz poprawy efektywności energetycznej.

Pojazd używany do testów to niskopodłogowy, klimatyzowany, dwunastometrowy Yutong, który jednorazowo jest w stanie przewieźć około 80 pasażerów. Producent deklaruje, że autobus jest w stanie przejechać na jednym ładowaniu około 150 km. W ciągu najbliższych dwóch lat około 20-25 autobusów w Jaworznie powinno jeździć na prąd.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ciekaw jestem jakie wady mają trolejbusy obecne już tylko w Lublinie. Przecież to taki autobus elektryczny bez potrzeby ładowania, skrzyżowanie autobusu z tramwajem.

Ronaldo, 2016-07-21 16:45:19 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE