PARTNER PORTALU
  • BGK

PKM Jaworzno i Tauron Dystrybucja będą testować elektryczne autobusy

  • MIW    21 lipca 2016 - 13:58
PKM Jaworzno i Tauron Dystrybucja będą testować elektryczne autobusy
Pojazd używany do testów to niskopodłogowy, klimatyzowany, dwunastometrowy Yutong. (fot. PKM Jaworzno)

• W Jaworznie przez rok testowany będzie elektryczny autobus oraz służąca do jego ładowania infrastruktura.
• To skutek porozumienia między Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej w Jaworznie i spółką Tauron Dystrybucja.
• PKM w Jaworznie już prawie cztery lata testuje pojazdy elektryczne. W ubiegłym roku wprowadziło taki pojazd do regularnej eksploatacji.
Współpraca miedzy oboma podmiotami będzie miała na celu przede wszystkim przeprowadzenie prac badawczych w zakresie infrastruktury ładowania dla miejskich elektrycznych systemów autobusowych.

- Tauron rozpoczął już dawno badania nastawione na dynamiczny rozwój nowego segmentu rynku jakim jest elektromobilność i planuje kolejne projekty z jej zakresu. W te działania wpisuje się współpraca z samorządami rozwijającymi na swoim terenie zrównoważony transport publiczny, stawiający na pojazdy elektryczne i nowe technologie. Chcemy wspierać tego typu działania i stąd nasza współpraca w zakresie badań nad technologią ładowania autobusów elektrycznych - mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Tauron Polska Energia.

Miejski przewoźnik od lat testuje elektryczne pojazdy

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie już prawie cztery lata testuje pojazdy elektryczne. W ubiegłym roku wprowadziło do regularnej eksploatacji autobus elektryczny, aby zdobyć doświadczenie pod kątem dalszego rozwoju floty z alternatywnym napędem.

Czytaj także: Elektryczne autobusy zrewolucjonizują transport polskich miast

- W najbliższym czasie, z pomocą środków unijnych, planujemy wymienić połowę naszej floty na autobusy elektryczne. W ciągu najbliższych dwóch lat około 20-25 autobusów powinna jeździć na prąd. Przy takiej skali niezwykle ważną kwestią jest wypracowanie optymalnych rozwiązań w zakresie technologii ładowania - tłumaczy Zbigniew Nosal, prezes PKM Jaworzno.

Czytaj także: 12-metrowy autobus elektryczny pomknie ulicami Jaworzna

W ciągu kilku lat w Jaworznie może jeździć nawet 20 elektrycznych autobusów

W pierwszym etapie współpracy testowana będzie infrastruktura ładowania typu plug-in. Rozwój elektromobilności wymaga również rozwoju i dostosowania sieci dystrybucyjnych, dlatego przedmiotem badań będzie między innymi wpływ ładowania na parametry jakości energii elektrycznej w sieci dystrybucyjnej oraz wydajność często ładowanych baterii. W kolejnym etapie zostanie uruchomiona pilotażowa stacja ładowania i szybkiej wymiany baterii dla autobusów elektrycznych. System zostanie wykorzystany do przeprowadzenia testów i prac badawczo-rozwojowych w zakresie zarządzania procesem ładowania oraz optymalnego wykorzystania infrastruktury elektroenergetycznej.

Czytaj także: Autobusy elektryczne czterokrotnie tańsze niż spalinowe

Dla PKM Jaworzno udział w projekcie to kolejny krok w budowaniu nowoczesnej, ekologicznej, sprawnej i komfortowej komunikacji miejskiej. Tauron liczy na zdobycie doświadczeń w zakresie magazynowania energii, rozwoju inteligentnych sieci energetycznych (tzw. Smart Grid) oraz poprawy efektywności energetycznej.

Pojazd używany do testów to niskopodłogowy, klimatyzowany, dwunastometrowy Yutong, który jednorazowo jest w stanie przewieźć około 80 pasażerów. Producent deklaruje, że autobus jest w stanie przejechać na jednym ładowaniu około 150 km. W ciągu najbliższych dwóch lat około 20-25 autobusów w Jaworznie powinno jeździć na prąd.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Ronaldo, 2016-07-21 16:45:19

    Ciekaw jestem jakie wady mają trolejbusy obecne już tylko w Lublinie. Przecież to taki autobus elektryczny bez potrzeby ładowania, skrzyżowanie autobusu z tramwajem.