PARTNER PORTALU
  • BGK

Plany adaptacji do zmian klimatu: 44 największe miasta współpracują z resortem środowiska

  • MN    8 sierpnia 2017 - 11:18
Plany adaptacji do zmian klimatu: 44 największe miasta współpracują z resortem środowiska
Miasta opracowują plany, które pomogą m.in. chronić się przed powodziami i podtopieniami. (pxhere.com)

Tego lata pogoda nie jest łaskawa. W Gdańsku, Białymstoku czy Gorzowie dochodziło do podtopień, w innych częściach kraju szkody wyrządzały burze i wichury, teraz zmagamy się z falą upałów. Resort środowiska postanowił więc przypomnieć, że wraz z 44 miastami opracowuje plany dostosowania się do zmian klimatu, które mają przeciwdziałać takim zdarzeniom. Jakie są dotychczasowe diagnozy?
• W polskich miastach zdiagnozowane zostały zagrożenia związane ze zmianami klimatu.

• Najbardziej wrażliwe okazały się sektory zdrowia publicznego, gospodarki wodnej, transportu i energetyki.

• To rezultat pierwszego etapu prac w projekcie Ministerstwa Środowiska "Opracowanie Miejskich Planów Adaptacji do zmian klimatu dla 44 miast liczących powyżej 100 tys. mieszkańców”.

Projekt zainaugurowano w marcu tego roku i od tego czasu miasta wchodzące w jego skład przystąpiły do opracowywania planów. Jak tłumaczy Paweł Sałek, wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, celem prowadzonej oceny wrażliwości największych polskich miast na zmiany klimatu jest wskazanie działań adaptacyjnych, które będą adekwatne do potrzeb miast. 

- Opracowane analizy to lokalny dokument strategiczny. Staramy się określić, jak miasto jest wrażliwe na zjawiska ekstremalne związane ze zmianami klimatu – dodaje Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, lidera Konsorcjum realizującego projekt.

Podtopienia i upały

W kwietniu rozpoczął się pierwszy cykl warsztatów w miastach, podczas których eksperci, wspólnie z pracownikami samorządów, stawiali diagnozę zagrożeń dla miast wynikających ze zmian klimatu. Dyskusje pokazały, że największym niebezpieczeństwem dla aglomeracji są podtopienia i powodzie. Mają one negatywny wpływ nie tylko na stan mienia mieszkańców, ale mogą także powodować dotkliwe straty gospodarcze, np. w postaci czasowych przerw w produkcji.

Upały to drugie z ważnych zagrożeń, które wpływają na funkcjonowanie miasta i gospodarki. W szczególności wrażliwe są sektory transportu i energetyki. W przypadku energetyki oddziaływanie upałów związane jest ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną wykorzystywaną na potrzeby klimatyzacji. To także występujący deficyt wody, którą większość z elektrowni konwencjonalnych wykorzystuje na potrzeby chłodzenia urządzeń technologicznych. Połączenie tych dwóch czynników coraz częściej prowadzi do czasowych ograniczeń w dostawie prądu w najbardziej upalne dni.

Czytaj też: Burze, wichury, grad. Jak urzędy informują mieszkańców o zagrożeniach?

Przegrzewanie się silników i innych urządzeń technicznych, deformacje torów w przypadku dróg szynowych, ale przede wszystkim pogarszający się komfort podróży pasażerów, pracy kierowców i pracowników obsługi to główne wpływy upałów na sektor transportu.

Ekstremalne temperatury, zarówno latem, jak i zimą oraz ich gwałtowne skoki, mają także negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Dla osób starszych, uskarżających się na choroby układów krążenia i oddechowego oraz dla małych dzieci mogą stanowić nawet zagrożenia życia.

Miasta wybierają wrażliwe sektory

W ramach projektu Ministerstwa Środowiska eksperci starają się jak najlepiej poznać miasto, jego problemy, zdefiniować zagrożenia i ocenić wrażliwość poszczególnych sektorów na zmiany klimatu. Analizują dostępne dane, mapy, materiały oraz dokumenty strategiczne i planistyczne. Jednak to miasta mają decydujący głos w wyborze wrażliwych obszarów, dla których - w kolejnych etapach - planowane będą działania adaptacyjne.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.