Plastikowe butelki budzą opory

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski
  • 09-01-2013
  • drukuj
Chociaż w Polsce powtórnie przetwarza się zaledwie 27 proc. plastikowych opakowań, to propozycje wprowadzenia zakazu ich stosowania budzą opory.
Plastikowe butelki budzą opory

Inaczej w jest USA. Gazeta informuje, że w amerykańskiej miejscowości Concord wprowadzono ostatnio zakaz sprzedaży wody niegazowanej w butelkach o pojemności jednego litra i mniejszej, a za jego nieprzestrzeganie grozi mandat. Powód - próba zmniejszenia ilości plastikowych śmieci. To pierwszy taki przypadek w USA - czytamy w „Dzienniku Polskim".

W Polsce, w czasie dyskusji o nowych opłatach za wywóz śmieci, amerykański pomysł wywołał spore kontrowersje. Sceptycznie podchodzą do niego zarówno władze Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych jak i administracyjne np. małopolskich miast.

Wychodzą one z założenia, że lepiej przyzwyczajać ludzi do segregacji śmieci oraz recyklingu. Zwracają uwagę na fakt, że w Belgii, Niemczech, czy Holandii, recykling dotyczy ponad 90 proc. śmieci.

Rozwiązaniem jest także wprowadzenie odpowiednio wysokiej kaucji za plastikowe butelki. M.in. w Niemczech kaucja za butelkę plastikową wynosi około 25 eurocentów - informuje „Dziennik Polski".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Uchwalając dostosowane do zbliżającej się rewolucji śmieciowej regulaminy utrzymania czystości i porządku w gminach, radni muszą uważać, by nie regulować w nich zbyt wielu spraw - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna".

Jeśli się zagalopują, wojewoda ma prawo unieważnić taką u
...chwałę radnych.

Czego więc lokalnym władzom nie wolno przy tworzeniu regulaminu? Nie mogą chociażby nakazać mieszkańcom mycia lub zgniatania opakowań objętych segregacją przed ich przekazaniem podmiotowi odbierającemu odpady". A pilnował tego będzie TULEYA!
rozwiń

Rureczka, 2013-01-15 20:55:49 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE