PARTNER PORTALU
  • BGK

Plastikowe butelki budzą opory

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    9 stycznia 2013 - 07:22
Plastikowe butelki budzą opory

Chociaż w Polsce powtórnie przetwarza się zaledwie 27 proc. plastikowych opakowań, to propozycje wprowadzenia zakazu ich stosowania budzą opory.
Inaczej w jest USA. Gazeta informuje, że w amerykańskiej miejscowości Concord wprowadzono ostatnio zakaz sprzedaży wody niegazowanej w butelkach o pojemności jednego litra i mniejszej, a za jego nieprzestrzeganie grozi mandat. Powód - próba zmniejszenia ilości plastikowych śmieci. To pierwszy taki przypadek w USA - czytamy w „Dzienniku Polskim".

W Polsce, w czasie dyskusji o nowych opłatach za wywóz śmieci, amerykański pomysł wywołał spore kontrowersje. Sceptycznie podchodzą do niego zarówno władze Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych jak i administracyjne np. małopolskich miast.

Wychodzą one z założenia, że lepiej przyzwyczajać ludzi do segregacji śmieci oraz recyklingu. Zwracają uwagę na fakt, że w Belgii, Niemczech, czy Holandii, recykling dotyczy ponad 90 proc. śmieci.

Rozwiązaniem jest także wprowadzenie odpowiednio wysokiej kaucji za plastikowe butelki. M.in. w Niemczech kaucja za butelkę plastikową wynosi około 25 eurocentów - informuje „Dziennik Polski".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Rureczka, 2013-01-15 20:55:49

    Uchwalając dostosowane do zbliżającej się rewolucji śmieciowej regulaminy utrzymania czystości i porządku w gminach, radni muszą uważać, by nie regulować w nich zbyt wielu spraw - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna". Jeśli się zagalopują, wojewoda ma prawo unieważnić taką uchwałę radny...ch. Czego więc lokalnym władzom nie wolno przy tworzeniu regulaminu? Nie mogą chociażby nakazać mieszkańcom mycia lub zgniatania opakowań objętych segregacją przed ich przekazaniem podmiotowi odbierającemu odpady". A pilnował tego będzie TULEYA!  rozwiń