PARTNER PORTALU
  • BGK

Plaże, Gdańsk, renaturyzacja pasa nadmorskiego

  • pt/pap    16 lipca 2015 - 18:51
 Plaże, Gdańsk, renaturyzacja pasa nadmorskiego
Władze Gdańska chciałyby przywrócić pasowi nadmorskiemy wygląd z początków XX wieku

Władze Gdańska chcą przywrócić naturalny charakter pasowi nadmorskiemu, odtwarzane będą np. wydmy, a przy wejściach na plaże mogą zniknąć ogrodzenia.
"Pod hasłem renaturyzacji nie kryje się oczywiście próba utworzenia parku narodowego, ani czegoś na wzór rezerwatu przyrody. To działanie, które ma przywrócić rodzimą roślinność charakterystyczną dla obszaru nadmorskiego, a także poprzez różne zabiegi pielęgnacyjne wprowadzić porządek krajobrazowy w tym rejonie" - powiedział zastępca prezydenta Gdańska Wiesław Bielawski.

"Chcemy szukać naturalnej formy wydm, jaka była dawniej w pasie nadmorskim. Zależy nam na przywróceniu historycznego charakteru krajobrazu wybrzeża" - dodał Bielawski.

Działania renaturyzacyjne mają – w miarę oczywiście możliwości – odtworzyć krajobraz pasa wydmowego starego Brzeźna i Jelitkowa, który znamy z licznych fotografii z początku XX wieku. Ewentualne prace renaturyzacyjne zlokalizowane będą na terenach pasa wydm nadmorskich lub lasów komunalnych.

"Chcielibyśmy, by w miarę możliwości pas nadmorski Gdańska przywrócić stanowi z początku ubiegłego wieku" – mówi Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska.

"Wtedy nie było siatek czy drutów kolczastych otaczających wydmy. Wejścia na plażę nie zawsze biegły w sposób prostopadły do morza, często miały wygląd deltowy: im bliżej plaży, tym bardziej się rozszerzały.

Także wydmy nie były w całości zalesione, dzięki czemu istniały osie widokowe, których dziś brak. Jednak czy i w jakim stopniu ten stan zostanie przywrócony, zależy w dużej mierze od mieszkańców, którzy wypowiedzą się w konsultacjach na ten temat

Konsultacje z gdańszczanami mają się rozpocząć pod koniec września i trwać do końca roku. W zależności od ich przebiegu i ustaleń, dokumentacja projektowa dotycząca zmian na plażach i ich otoczenia mogłaby powstać w 2016 r. Pierwsze prace mogłyby ruszyć rok później.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Wrzeszczun, 2015-07-23 13:34:09

    No i jest reakcja gospodarza terenu, czyli Urzędu Morskiego artykuł: trojmiasto.pl/wiadomosci/Urzad-Morski-nie-zgadzamy-sie-na-zmiany-w-pasie-nadmorskim-n92730.html