PARTNER PORTALU
  • BGK

Płock nie składa broni. PKN Orlen zanieczyścił powietrze w mieście?

  • PAP/JS    13 czerwca 2017 - 20:45
Płock nie składa broni. PKN Orlen zanieczyścił powietrze w mieście?
Sprawa dotyczy podwyższonego poziom benzenu oraz uciążliwego odoru, które odnotowano na terenie Płocka w nocy z 21 na 22 września 2016 r. i w ciągu następnego dnia (fot.pixabay.com/zdj. ilustracyjne)

Urząd Miasta Płocka (Mazowieckie) wniósł zażalenie na decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie zanieczyszczenia powietrza we wrześniu 2016 r. Władze miasta wnoszą o powołanie biegłych, którzy wydaliby opinię na temat odnotowanego zjawiska.
"W zażaleniu oceniamy, że decyzja o umorzeniu postępowania była przedwczesna" - powiedział Hubert Woźniak z płockiego Urzędu Miasta.

Zgodnie z procedurą, prokuratura może uznać zażalenie lub skierować je do rozpoznania przez sąd, który podejmie ostateczną decyzję: uznając bądź odrzucając zasadność podnoszonych argumentów.

Sprawa dotyczy podwyższonego poziom benzenu oraz uciążliwego odoru, które odnotowano na terenie Płocka w nocy z 21 na 22 września 2016 r. i w ciągu następnego dnia, co zbiegło się w czasie z prowadzanymi wtedy na terenie zakładu głównego PKN Orlen w Płocku, największego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w Polsce, standardowymi remontami części instalacji.

Śledztwo w tej sprawie, po zawiadomieniu prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego, prowadziła tamtejsza Prokuratura Okręgowa. Ostatecznie stwierdziła ona, iż doszło do zanieczyszczenia powietrza, w tym także związkami siarki, czemu towarzyszył uciążliwy odór, ale uznała jednocześnie, że zjawisko to było krótkotrwałe i nie stanowiło zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Prokuratura przyznając, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, że źródłem odnotowanego zjawiska był zakład główny PKN Orlen, umorzyła postępowanie wobec stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego.

"Uważamy, że w sprawie tej należałoby dopuścić dowód z opinii zespołu biegłych różnych specjalności, którzy na podstawie dostępnych dokumentów i analiz mogliby jednoznacznie wypowiedzieć się czy w nocy z 21 na 22 września oraz 22 września 2016 r., w wyniku zachowań pracowników PKN Orlen, doszło do nieumyślnego zanieczyszczenia substancją w takiej ilości albo w takiej postaci, że mogło to grozić życiu lub zdrowiu człowieka, powodując istotne obniżenie jakości powietrza" - oświadczył Woźniak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • #39, 2017-06-14 11:01:25

    Trują nas na każdym kroku :( A jak nie było czym oddychać, tak i dalej okna nie otworzysz, no chyba że wolisz się inhalować plastikową chmurą, co sąsiad właśnie tworzywo i inne śmieci w nią puścił. Jak chronić się przed smogiem? Należy wybierać ekologiczne metody ogrzewania domu. Mam piec Compact Bi...o Luxury na pellet. Jest ekologicznie, nie truję siebie, rodziny i nikogo w okolicy.  rozwiń