PARTNER PORTALU
  • BGK

Płock: W Zoo przybyło zwierząt. Są też rzadkie gatunki

  • PAP/AT    10 listopada 2016 - 08:40
Płock: W Zoo przybyło zwierząt. Są też rzadkie gatunki
Zoo w Płocku (fot.zoo.plock.pl)

• Aż 86 zwierząt - przedstawicieli 16 gatunków, w tym wielu rzadkich - zamieszkało ostatnio w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku (Mazowieckie).
• Nowi mieszkańcy płockiego zoo, jak np. tygrys syberyjski czy gibbon ungko, trafili tam w ramach współpracy z innymi ogrodami w Europie.
Zwierzęta, o które wzbogacił się ogród zoologiczny w Płocku zostały przekazane przez 11 podobnych placówek z 7 krajów, w tym z Belgii, Grecji, Niemiec i Wlk. Brytanii, a także z krajowych ogrodów w Gdańsku i Opolu. Są wśród nich zarówno ssaki, jak i ptaki, płazy, gady oraz bezkręgowce.

"Nowe zwierzęta pozyskaliśmy nieodpłatnie dzięki współpracy z innymi ogrodami należącymi, podobnie jak my, do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Część z przekazanych nam zwierząt uzupełni pary lub stada, a część to całkiem nowe gatunki w naszym zoo, w tym również rzadkie i zagrożone wyginięciem" - powiedział dyrektor płockiego zoo Krzysztof Kelman.

Wśród nowych mieszkańców tamtejszego ogrodu i jednocześnie najcenniejszych przedstawicieli swych gatunków są m.in. samica tygrysa syberyjskiego, która trafiła tam z zoo w Zlinie (Czechy) oraz samiec gibbona ungko, który przyjechał z zoo w Twycross (Wlk. Brytania) - tym samym płocka placówka jest jedyną w Polsce, która posiada obecnie parę hodowlaną tego gatunku małpy człekokształtnej.

W tamtejszym zoo zamieszkały także pochodzące z ogrodów zoologicznych we Frankfurcie nad Menem (Niemcy) oraz w Gdańsku samiec i samica wilka grzywiastego, a także samica lamparta perskiego, która przybyła z National Park w Soczi (Rosja) i również utworzy parę hodowlaną z mieszkającym już tam samcem.

"W zeszłym roku udało się nam zdobyć sześć ibisów purpurowych, a w tej chwili z zoo w Duisburgu w Niemczech dojechało pięć nowych przedstawicieli tych przepięknie ubarwionych ptaków. Są też żołny, ptaki rzadkie, będące na wyginięciu. Mieliśmy dotychczas samicę, a teraz pozyskaliśmy dwa samce, które dotarły aż z Grecji, z zoo w Atenach. Jest więc szansa, że żołny dochowają się u nas potomstwa. Otrzymaliśmy wreszcie z zoo w Bristolu w Wielkiej Brytanii kilkanaście rybitw peruwiańskich. To pierwsze takie okazy w Polsce" - podkreślił dyrektor płockiego ogrodu.

Kelman dodał, że placówka ta, w związku z planowanym otwarciem nowej ekspozycji akwarystycznej, wzbogaci się w niedługim czasie o ok. 150 kolejnych nowych gatunków zwierząt, głównie ryb.

"Chcemy do końca tego roku otworzyć nową ekspozycję akwarystyczną, jedną z największych w Polsce. Będą to 23 zbiorniki, prezentujące faunę i florę wszystkich najważniejszych akwenów słonych i słodkowodnych z całego świata, w tym oceanów, mórz i rzek, także Wisły. W akwariach o łącznej pojemności prawie 140 tys. litrów pojawi się blisko 150 nowych gatunków zwierząt, w tym ryby i bezkręgowce. Do tego we wszystkich zbiornikach znajdzie się też ponad 3 tys. roślin. To ogromne przedsięwzięcie, którego efektem będzie naprawdę duża i bogata ekspozycja" - powiedział dyrektor płockiego zoo.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku powstał w 1951 r. Obecnie ma powierzchnię ok. 15 ha. Mieszka tam prawie 4900 zwierząt reprezentujących ok. 330 gatunków, w tym rzadkich, zagrożonych wyginięciem. Placówka posiada jeden z największych w kraju pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością. Od 2002 r. płockie zoo należy m.in. do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.