PARTNER PORTALU
  • BGK

Po decyzji NFOŚiGW: Małopolska chce walczyć ze smogiem i szuka 20 mln

  • pt    23 lutego 2016 - 12:11
Po decyzji NFOŚiGW: Małopolska chce walczyć ze smogiem i szuka 20 mln

Nie ma żadnych przesłanek merytorycznych stojących za tą decyzją – mówi marszałek Jacek Krupa (fot.malopolskie.pl)

• NFOŚiGW odmówiła współfinansowania projektu zintegrowanego Life, realizowanego przez województwo małopolskie.
• Nie ma żadnych przesłanek merytorycznych stojących za tą decyzją – mówi marszałek Jacek Krupa.
• Województwo szuka nowych partnerów i chce zrealizować unijny projekt.
Według nieoficjalnych informacji w piątek, 19 lutego, rada nadzorcza NFOŚiGW odmówiła współfinansowania projektu zintegrowanego Life, realizowanego przez województwo małopolskie wraz z 44 partnerami.

W budżecie projektu brakuje obecnie ponad 20 mln zł.

- Nie rozumiemy decyzji NFOŚiGW tym bardziej, że nie ma żadnych przesłanek merytorycznych stojących za tą decyzją. Nie spodziewaliśmy się, że jest jakiekolwiek zagrożenie dla realizacji projektu - komentował marszałek Jacek Krupa.

- Projekt województwa małopolskiego został uznany przez Komisję Europejską za najlepszy ze wszystkich zgłoszonych 39 projektów zintegrowanych i otrzymał najwyższą ocenę - przypomniał marszałek.

Piątkowa decyzja NFŚiGW oznacza, że realizacja projektu Life w Małopolsce jest obecnie poważnie zagrożona. Partnerzy projektu będą musieli ponieść wyższe koszty jego realizacji. Obecnie 28 partnerów (w tym 22 gminy) potwierdziło udział w projekcie, 17 partnerów (w tym 16 gmin) wycofało się.

Marszałek Jacek Krupa, obawiając się negatywnej decyzji rady nadzorczej NFOŚiGW, już dwa tygodnie temu zwrócił się do partnerów projektu z prośbą o sprawdzenie możliwości zwiększenia środków własnych do współfinansowania projektu. Aby możliwe było zapewnienie pełnego budżetu projektu, partnerzy będą musieli pokryć 40 proc. zaplanowanych wydatków.

Dla gmin oznacza to zaangażowanie na poziomie około 40 tys. zł rocznie w okresie 6 lat, natomiast dla miasta Krakowa na poziomie 600 tys. zł rocznie w okresie 8 lat. Spośród 45 partnerów projektu, 28 potwierdziło chęć jego realizacji i zwiększenia zaangażowania finansowego.

W tej sytuacji województwo małopolskie, ze względu na duże zainteresowanie dołączeniem do Life, zwróci się z propozycją przystąpienia do projektu na nowych warunkach do wszystkich pozostałych gmin w Małopolsce.

Przyszłość projektu będzie uzależniona również od wyniku negocjacji z Komisją Europejską co do możliwości modyfikacji zakresu projektu, partnerów i zaplanowanych działań.

Jak oceniają w urzędzie marszałkowskim, te uzgodnienia mogą być jednak trudne, gdyż założeniem projektów zintegrowanych jest szerokie działanie na dużym obszarze i przy dużym zaangażowaniu wszystkich partnerów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.