PARTNER PORTALU
  • BGK

Po pieniądze do NFOŚiGW

  • AW    5 marca 2012 - 14:05
Po pieniądze do NFOŚiGW

Dla ryzykownych projektów w zakresie gospodarki odpadami NFOŚiGW gwarantuje stałe oprocentowanie,15 letni okres finansowania oraz 18-miesięczny okres karencji. W ten sposób fundusz zachęcała do aktywności inwestycyjnej w gospodarowaniu odpadami.
W neutralizacji śmieci i odpadów oraz w realizacji zobowiązań wynikających z podpisanego przez Polskę traktatu akcesyjnego ma pomóc budowanie nowych instalacji. Dlatego też fundusz stworzył preferencyjne warunki pożyczek.

- Jako że są to ryzykowne projekty same w sobie, gwarantujemy stałe oprocentowanie pożyczek. Okres finasowania jest dosyć długi, bo wynosi do 15 lat, a okres karencji 18 miesięcy - mówi Małgorzata Skucha, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

Lista programów w ramach których można się ubiegać o dofinasowanie (beneficjentami oprócz jednostek samorządu terytorialnego i związków, mogą być także przedsiębiorcy) na 2012 rok nie została zmieniona (ofertę finansową NFOŚiGW na rok 2012 w zakresie gospodarowania odpadami publikujemy poniżej w dziale Multimedia).

Czytaj też:Jak NFOŚiGW pomaga gminom pozbyć się śmieciowego problemu?

Obecnie aktualizowane są budżety i swego rodzaju przewodnik dla beneficjentów zawiśnie na stronie internetowej.

- Każdy program bardzo dokładnie precyzuje dla kogo jest przygotowany, kto może się ubiegać o pieniądze, na jaki rodzaj przedsięwzięć. Beneficjent może się łatwo zorientować, jakimi kryteriami będziemy się kierować, czy fundusz chce dany kierunek wspierać, jakie będą koszty kwalifikowane. Pokazujemy też wieloletni budżet programu, dzięki czemu można się zorientować czy przewidujemy kilkanaście, kilkadziesiąt czy kilkaset milionów na dany cel - tłumaczy Skucha.

Formuła programów dopuszcza możliwość współfinansowania ze środków publicznych partnera prywatnego.

- Potencjalnie możemy też wesprzeć beneficjenta, który przychodzi z partnerem prywatnym i będziemy to ćwiczyć na projekcie poznańskiej spalarni, jeśli będzie taka wola stron - komentuje Skucha. - Finasowanie ze środków NFOŚiGW uzasadnione jest tak samo jak uzasadnione jest finasowanie ze środków unijnych. Partner publiczny przygotowując się do przetargu musi więc uwzględnić, że miękkie środki jak niższe niż rynkowe oprocentowanie dotacji czy bardziej preferencyjne warunki współfinansowania mają przełożyć się również na efekt u mieszkańca, czyli na niższe opłaty - dodaje.

Czytaj też: Przetarg na spalarnię w decydującej fazie

Tu dofinansowanie przyznawane jest na okres do 25 lat ze stałym oprocentowaniem 3,5 proc. Okres karencji wynosi podobnie do 18 miesięcy, natomiast pożyczka nie ulega umorzeniu.

Wiceprezes przestrzega również, by nie rozpoczynać realizacji jakiegokolwiek przedsięwzięcia przed rozpoznaniem gotowości funduszu do wsparcia takiej działalności. Fundusz musi wiedzieć w co inwestuje, dlatego m.in. inwestorzy projektów o wartości powyżej miliona euro nie mogą zapomnieć o studium wykonalności.

- Konieczne jest by inwestycja była integralnie spójna z planem wojewódzkim i to tym po aktualizacji. Wymóg ten będzie weryfikowany i sprawdzany - kontynuuje Skucha. - Po zmianie prawa, uchwała wprowadzająca taki plan będzie prawem miejscowym dlatego istotne, by te instalacje, które pojawią się w planach miały rzeczywiście dobre podstawy przygotowania. Czyli by dobrze był zidentyfikowany strumień odpadów na terenie województwa, tak by nie naruszyć projektów, które do UE były przygotowywane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - dodaje.

Chodzi o to, by nie doszło do sytuacji, że strumień odpadów z regionu zagwarantowany dla danego projektu zostanie zagrożony, gdyby po zmianie planu wojewódzkiego powstałyby zupełnie inne regiony.

W przygotowaniu dobrych planów fundusz także będzie pomagał finansowo marszałkom województw. - Chcemy przeznaczyć nie więcej jak 200 tys. zł na jeden taki plan i współfinansować nie więcej jak 50 proc.- zaznacza jednak wiceszefowa NFOŚiGW.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (2)

  • Jóm, 2012-03-06 11:21:03

    trzeba uzdrowić te chora sytuacje!!!!
  • MAGNEZ, 2012-03-06 09:11:47

    MOŻE PRZYCIĄGAĆ I UZDRAWIAĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!