PARTNER PORTALU
  • BGK

PO pracuje nad projektem nowej ustawy antysmogowej, Nowoczesna ma Dekalog Antysmogowy

  • PAP/JS    13 stycznia 2017 - 16:56
PO pracuje nad projektem nowej ustawy antysmogowej, Nowoczesna ma Dekalog Antysmogowy
PO pracuje nad projektem specjalnej ustawy, która miałaby zobowiązać rząd do walki ze smogiem (fot. wikipedia.org)

• PO pracuje nad projektem specjalnej ustawy, która miałaby zobowiązać rząd do walki ze smogiem - poinformował  wiceminister ochrony środowiska Stanisław Gawłowski (PO).
• Wprowadzenie dopłat dla gospodarstw domowych o niskich dochodach korzystających z czystych paliw a także większe kary dla palących śmieciami – to z kolei niektóre z punktów Dekalogu Antysmogowego, który przedstawili posłowie Nowoczesnej.
O problemie związanym ze smogiem politycy PO chcą też rozmawiać w najbliższą środę podczas spotkań z mieszkańcami Małopolski.

Gawłowski przypomniał, że Sejm tzw. ustawę antysmogową uchwalił jeszcze w sierpniu 2015 roku. Ustawa dała samorządom prawo określenia, jakim paliwem można palić w piecach i wyznaczenia standardów technicznych dla kotłów.

"Zbudowaliśmy także instrumenty finansowe wsparcia w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska - tam było kilka programów dedykowanych temu obszarowi, czyli program KAWKA związany z redukcją emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez likwidację kotłowni lokalnych, czy programy dotyczące zmiany transportu publicznego z autobusów wysokoemisyjnych na transport niskoemisyjny" - dodał Gawłowski.

Zdaniem b. wiceministra ochrony środowiska, po dojściu do władzy PiS, programy te zostały wstrzymane. "W związku z tym chcemy przygotować projekt ustawy, który zmusi PiS do tego, żeby te programy, które wcześniej realizowaliśmy, były w dalszym ciągu realizowane" - powiedział polityk Platformy, obecnie szef sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Zgodnie z projektem takiej "specustawy", Sejm miałby zobowiązać rząd do walki ze smogiem i przeznaczenia na nią odpowiednich środków finansowych. "Jest to możliwe, my to wyraźnie chcemy zapisać, żeby PiS nie uciekał przez realizacja działań na rzecz walki ze smogiem" - zaznaczył Gawłowski.

Dekalog Antysmogowy

Politycy Nowoczesnej podczas konferencji prasowej w Sejmie podkreślali, że dekalog jest katalogiem działań, które powinny być elementem programu rządowego, by skutecznie zadbać o zdrowie i życie Polaków.

"W Polsce mamy 33 miasta, które znajdują się na liście pięćdziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Przez zaniedbania rządu w 2016 r. 48 tys. osób zmarło z powodu powikłań chorobowych spowodowanych smogiem. Uważamy, że taka rzecz nie powinna mieć miejsca w XXI wieku" - zaznaczył wiceszef Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz.

Wtórował mu poseł Marek Ruciński. "Smog to nie tylko problem teoretyczny. Smog to przede wszystkim ogromny problem zdrowotny. Na działanie smogu i toksyn w nim zawartych przede wszystkim narażone są dzieci i osoby w podeszłym wieku i kobiety w ciąży" - mówił Ruciński.

"Jeśli do smogu dołączymy nikotynizm i smog elektromagnetyczny, to jest to wielka bomba zdrowotna" - dodał.

Posłanka Kornelia Wróblewska poinformowała, że Nowoczesna zainicjowała w piątek akcję "Obywatelski monitoring powietrza", w ramach której we wszystkich biurach poselskich partii do wypożyczenia dla obywateli będą czujniki pomiaru zanieczyszczeń powietrza.

W dekalogu zapisano, narodowy plan rozbudowy sieci ciepłowniczej, współfinansowanie wymiany kotłów na nowoczesne, spełniające normy V generacji, czy program wsparcia wymiany taboru komunikacji zbiorowej na niskoemisyjny.

Wskazano też promowanie środków komunikacji publicznej i pojazdów z niską emisją, a także zmiany prawne umożliwiające ustanowienie czasowych lub stałych stref ograniczonej lub stałej emisji spalin.

Dekalog przewiduje zaostrzenie norm jakości sprzedawanego węgla i opału, monitoring i system kontroli i większe kary dla palących śmieciami, edukacja najmłodszych o tym, jakie są przyczyny smogu i jak zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza, dopłaty do ogrzewania dla gospodarstw domowych o niskich dochodach korzystających z czystych paliw, a także natychmiastowe wydanie rozporządzeń dotyczących standardów kotłów i jakości paliw.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Może przedawnić?, 2017-01-13 18:41:11

    Czy aby na pewno to karanie Nowoczesna uzgodniła z prezydentem? - fakt.pl/wydarzenia/polityka/komorowski-w-pali-ognisko-na-dzialce/q22ev9d