PO pracuje nad projektem nowej ustawy antysmogowej, Nowoczesna ma Dekalog Antysmogowy

• PO pracuje nad projektem specjalnej ustawy, która miałaby zobowiązać rząd do walki ze smogiem - poinformował  wiceminister ochrony środowiska Stanisław Gawłowski (PO).
• Wprowadzenie dopłat dla gospodarstw domowych o niskich dochodach korzystających z czystych paliw a także większe kary dla palących śmieciami – to z kolei niektóre z punktów Dekalogu Antysmogowego, który przedstawili posłowie Nowoczesnej.
PO pracuje nad projektem nowej ustawy antysmogowej, Nowoczesna ma Dekalog Antysmogowy
PO pracuje nad projektem specjalnej ustawy, która miałaby zobowiązać rząd do walki ze smogiem (fot. wikipedia.org)

O problemie związanym ze smogiem politycy PO chcą też rozmawiać w najbliższą środę podczas spotkań z mieszkańcami Małopolski.

Gawłowski przypomniał, że Sejm tzw. ustawę antysmogową uchwalił jeszcze w sierpniu 2015 roku. Ustawa dała samorządom prawo określenia, jakim paliwem można palić w piecach i wyznaczenia standardów technicznych dla kotłów.

"Zbudowaliśmy także instrumenty finansowe wsparcia w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska - tam było kilka programów dedykowanych temu obszarowi, czyli program KAWKA związany z redukcją emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez likwidację kotłowni lokalnych, czy programy dotyczące zmiany transportu publicznego z autobusów wysokoemisyjnych na transport niskoemisyjny" - dodał Gawłowski.

Zdaniem b. wiceministra ochrony środowiska, po dojściu do władzy PiS, programy te zostały wstrzymane. "W związku z tym chcemy przygotować projekt ustawy, który zmusi PiS do tego, żeby te programy, które wcześniej realizowaliśmy, były w dalszym ciągu realizowane" - powiedział polityk Platformy, obecnie szef sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Zgodnie z projektem takiej "specustawy", Sejm miałby zobowiązać rząd do walki ze smogiem i przeznaczenia na nią odpowiednich środków finansowych. "Jest to możliwe, my to wyraźnie chcemy zapisać, żeby PiS nie uciekał przez realizacja działań na rzecz walki ze smogiem" - zaznaczył Gawłowski.

Dekalog Antysmogowy

Politycy Nowoczesnej podczas konferencji prasowej w Sejmie podkreślali, że dekalog jest katalogiem działań, które powinny być elementem programu rządowego, by skutecznie zadbać o zdrowie i życie Polaków.

"W Polsce mamy 33 miasta, które znajdują się na liście pięćdziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Przez zaniedbania rządu w 2016 r. 48 tys. osób zmarło z powodu powikłań chorobowych spowodowanych smogiem. Uważamy, że taka rzecz nie powinna mieć miejsca w XXI wieku" - zaznaczył wiceszef Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz.

Wtórował mu poseł Marek Ruciński. "Smog to nie tylko problem teoretyczny. Smog to przede wszystkim ogromny problem zdrowotny. Na działanie smogu i toksyn w nim zawartych przede wszystkim narażone są dzieci i osoby w podeszłym wieku i kobiety w ciąży" - mówił Ruciński.

"Jeśli do smogu dołączymy nikotynizm i smog elektromagnetyczny, to jest to wielka bomba zdrowotna" - dodał.

Posłanka Kornelia Wróblewska poinformowała, że Nowoczesna zainicjowała w piątek akcję "Obywatelski monitoring powietrza", w ramach której we wszystkich biurach poselskich partii do wypożyczenia dla obywateli będą czujniki pomiaru zanieczyszczeń powietrza.

W dekalogu zapisano, narodowy plan rozbudowy sieci ciepłowniczej, współfinansowanie wymiany kotłów na nowoczesne, spełniające normy V generacji, czy program wsparcia wymiany taboru komunikacji zbiorowej na niskoemisyjny.

Wskazano też promowanie środków komunikacji publicznej i pojazdów z niską emisją, a także zmiany prawne umożliwiające ustanowienie czasowych lub stałych stref ograniczonej lub stałej emisji spalin.

Dekalog przewiduje zaostrzenie norm jakości sprzedawanego węgla i opału, monitoring i system kontroli i większe kary dla palących śmieciami, edukacja najmłodszych o tym, jakie są przyczyny smogu i jak zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza, dopłaty do ogrzewania dla gospodarstw domowych o niskich dochodach korzystających z czystych paliw, a także natychmiastowe wydanie rozporządzeń dotyczących standardów kotłów i jakości paliw.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Czy aby na pewno to karanie Nowoczesna uzgodniła z prezydentem? - fakt.pl/wydarzenia/polityka/komorowski-w-pali-ognisko-na-dzialce/q22ev9d

Może przedawnić?, 2017-01-13 18:41:11 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE