PARTNER PORTALU
  • BGK

Po remoncie centrum kultury bardziej ekologiczne

  • PAP    7 listopada 2012 - 18:42
Po remoncie centrum kultury bardziej ekologiczne

Odnowiony, bardziej ekologiczny, wykorzystujący odnawialne źródła energii - gmach Kieleckiego Centrum Kultury zmienił swoje oblicze. Zakończył się kosztujący prawie 6,5 mln remont budynku.
Jak powiedział Miłosz Pamuła z Kieleckiego Centrum Kultury obecnie trwają ostatnie procedury związane z odbiorem technicznym. W ramach projektu termomdernizacji gmachu wymieniono między innymi całą sieć centralnego ogrzewania.

"Wodę do celów sanitarnych podgrzewają umieszczone w piwnicach pompy ciepła." Co ciekawe energia elektryczna potrzebna do ich działania nie jest pobierana z sieci energetycznej, ale jest produkowana przez umieszczone na dachu budynku miniturbiny wiatrowe.

"Zainstalowaliśmy trzy takie urządzenia zasilające pompy" - powiedział Pamuła. Najważniejszym przedsięwzięciem było jednak docieplenie budynku i gruntowny remont elewacji. "Konieczna była wymiana okien i ślusarki aluminiowej, która od chwili powstania budynku nie była wymieniana" - wyjaśnił Pamuła. Jak zapewnił budynek będzie bardziej ekologiczny i oszczędny.

"Wcześniejsze rozwiązania nie spełniały już żadnych standardów dodał. Projekt termomodernizacji Kieleckiego Centrum Kultury kosztował łącznie 6 mln 470 tys. złotych. Prawie połowa środków pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.

Gmach Kieleckiego Centrum Kultury liczy ponad 15 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej oraz 100 tys. metrów sześciennych kubatury. Jego budowę rozpoczęto w latach 70-tych. Oddawany był w kilku etapach. Pierwsza część KCK była otwarta w 1992, duża scena w 1996. Ostatecznie budowę zamknięto w grudniu 2002 roku.

Oprócz dwóch scen i dwóch sal widowiskowych Kieleckie Centrum Kultury posiada też wiele innych pomieszczeń, m.in. sale prób, garderoby, pokoje gościnne, galerie, sale konferencyjne, foyer, hole, pokoje administracyjne, biurowe, pracownie. Od 2005 roku, w budynku mieści się m.in. kielecki oddział Telewizji Polskiej

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.