PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie sadzi lasy

  • PAP/JL    9 marca 2016 - 09:05
Podkarpackie sadzi lasy
16,5 mln sadzonek trafi w tym roku do lasów Podkarpacia. Fot. Pixabay.com

Blisko 16,5 mln sadzonek trafi w tym roku do lasów Podkarpacia ze szkółek hodowlanych prowadzonych przez Lasy Państwowe.
– Dominują sadzonki jodły i buka – informuje rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

W jego ocenie warunki pogodowe w tym roku sprawiły, że prace zalesieniowe i odnowieniowe w nadleśnictwach nizinnych Podkarpacia trwają od co najmniej kilkunastu dni. Prace rozpoczynają się także w nadleśnictwach górskich, gdzie śniegu tej zimy również nie było za wiele.

Większość sadzonek trafia do lasów państwowych, ale spora ich część zostanie posadzona też na prywatnych gruntach, przeznaczonych do zalesień czy uzupełnień na istniejących już uprawach.

Tegoroczny plan odnowień i zalesień w lasach Podkarpacia zakłada obsadzenie nowego lasu na powierzchni ponad 1,62 tys. ha.

Na 111 ha szkółek leśnych prowadzonych przez krośnieńską Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych rośnie 46,7 mln sadzonek. Wśród nich 15,2 mln stanowią sadzonki jodły, 11,5 – buka, 8,82 – dębu i 6,8 mln – sosny.

Leśnicy podkarpaccy od lat preferują naturalne odnawianie się lasu, dokonując cięć prześwietlających i odsłaniających młode pokolenie drzew. W ten sposób odnawia się przede wszystkim lasy jodłowe i bukowe, zwłaszcza te położone na pogórzach.

W tym roku przewiduje się też uznanie 400 hektarów odnowień naturalnych, jako przyszłościowe. Z kolei w 2015 r. za takie uznano 1112 ha upraw z odnowień naturalnych.

Krośnieńska RDLP nadzoruje 26 nadleśnictw, które gospodarują na powierzchni 418 tys. ha.

Lesistość w południowo-wschodniej Polsce wynosi 37 proc. Od zakończenia drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 proc., co sprawia, że region jest na drugim miejscu pod tym względem w kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.