PARTNER PORTALU
 • BGK

Podlaskie, OZE: Spółdzielnie i klastry szansą na niezależność energetyczną w regionie

 • aw/PAP    25 października 2017 - 14:56
Podlaskie, OZE: Spółdzielnie i klastry szansą na niezależność energetyczną w regionie
Klaster pozwala pogodzić interesy wszystkich, bo pozwala obniżyć ceny, dojść do wspólnych porozumień kupujących, sprzedających i przesyłających (fot.fotolia)

Spółdzielnie energetyczne czy małe klastry energii powinny pozwolić lokalnym społecznościom budować większą niezależność energetyczną i lepiej korzystać z energii ze źródeł odnawialnych - mówili uczestnicy konferencji "Kierunek: dobra energia" w Białymstoku.
• Urząd Marszałkowski zaprosił w środę ( 25 października) samorządowców z województwa podlaskiego i gości z Niemiec na debatę.

•  Mówiono o tym, jak działać na rzecz rozwoju energetyki odnawialnej w regionie, ale takiej, by korzyści z niej miały lokalne firmy i mieszkańcy.

• W stworzeniu klastra chodzi nie tylko o wytworzenie energii, ale też jej przesyłanie, by częściowo uniezależniać się od zewnętrznych dostawców.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno mówił, że inwestycje energetyczne w regionie, te w OZE, które są uzupełnieniem np. mostu energetycznego Polska-Litwa, są konieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Dodał, że to także szansa na niższe koszty.

Przypomniał, że w obecnym Regionalnym Programie Operacyjnym (RPO) województwa na lata 2014-2020, m.in. na efektywność energetyczną jest łącznie z UE 760 mln zł. To - jak mówi - kwota rekordowa, ale z drugiej strony zainteresowanie np. samorządów zdobywaniem dotacji na takie przedsięwzięcia jest bardzo duże. Dodał, że tylko w ostatnim konkursie gminy złożyły ok. 300 wniosków. Samorządy chcą pieniędzy na montaż u mieszkańców np. solarów, paneli fotowoltaicznych czy wymianę starych pieców.

Żywno podkreślił, że RPO jest "sztywny", zmiany wymagają ustaleń z Komisją Europejską, ale część zmian musi być przeprowadzona, bo zmienia się w Polsce ustawodawstwo.

"Musimy dopasować się do tego, że rząd stawia w tej chwili na klastry energetyczne, o których nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów, ale warto jest nasze samorządy uzbrajać w wiedzę i umiejętności w tym kierunku, ażeby szybko się organizowały" - powiedział PAP Żywno.

Podlascy samorządowcy poznają np. działające w Niemczech spółdzielnie energetyczne produkujące energię z OZE, tworzone przy udziale mieszkańców, którzy na tym korzystają.

Tworzeniem takich "wysp" energetycznych czy klastrów jest np. zainteresowana gmina Michałowo. Wkrótce wspólnie z okolicznymi samorządami Michałowo chce podpisać porozumienie ws. lepszego wykorzystania ciepła, które pochodzi z miejscowej biogazowni.

Burmistrz Michałowa Włodzimierz Konończuk powiedział, że w stworzeniu klastra chodzi nie tylko o wytworzenie energii, ale też jej przesyłanie, by częściowo uniezależniać się od zewnętrznych dostawców. Gmina z ciepła z biogazowni ogrzewa szkołę, basen. "Ono jest tańsze, bo jest produktem ubocznym. Są jeszcze nadwyżki, je też trzeba zagospodarować" - mówił Konończuk. Dodał, że korzystanie z przesyłanego ciepła oznacza także wpływ na cenę, a także o to chodzi.

Klaster energetyczny powstał w ostatnich tygodniach m.in w Siemiatyczach - powiedział burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz. Prywatny inwestor grupa Eneris (m.in. członek klastra) chce za ok. 100 mln zł zbudować w mieście ekologiczną ciepłownię na biomasę. W tym tygodniu inwestor omawia przedsięwzięcie na spotkaniach z mieszkańcami.

Trwają rozmowy nt. zawarcia umowy między miastem a tym inwestorem. Miasto Siemiatycze jest zainteresowane ciepłem z tej ciepłowni i jego sprzedażą mieszkańcom. Siniakowicz mówi, że gminny pośrednik miałby gwarantować, że cena nie wzrośnie. Nowa ciepłownia miałaby zastąpić dwie stare węglowe kotłownie osiedlowe.

"Klaster pozwala pogodzić interesy wszystkich, bo pozwala obniżyć ceny, dojść do wspólnych porozumień kupujących, sprzedających i przesyłających" - mówi Siniakowicz.

Podlaskie pomysły prosumenckie, które są ponadto określone w strategii energetycznej regionu wpisują się w priorytety UE - podsumował Lutz Ribbe z niemieckiej fundacji Euronatur, wiceprzewodniczący Obserwatorium Zrównoważonego Rozwoju w ramach Komitetu Społeczno-Ekonomicznego UE.

Dodał, że z wyliczeń regionu wynika, że Podlaskie potrzebuje rocznie ok. 5,3 mld zł na import energii z zewnątrz i jest "importerem" energii. Powiedział, że jedną ze słabości województwa jest słaby system energetyczny, a więcej inwestycji w OZE czy rozwój energii prosumenckiej to szansa na uniezależnianie się energetyczne, redukcję emisji i rozwój - jeśli zyski z OZE będą zostawały u mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.