PARTNER PORTALU
 • BGK

Podlaskie: Radni PO w sejmiku chcą kompromisu w sprawie Puszczy Białowieskiej

 • PAP/KDS    20 czerwca 2017 - 14:08
Podlaskie: Radni PO w sejmiku chcą kompromisu w sprawie Puszczy Białowieskiej
Radni wojewódzcy PO chcą powołania "okrągłego stołu" w sprawie sytuacji w Puszczy Białowieskiej (fot. bpn.com.pl)


Nadzwyczajna sesja sejmiku województwa podlaskiego, spotkanie ekspertów z dziedziny ochrony środowiska, leśnictwa i przedstawicieli samorządów lokalnych oraz zwołanie "okrągłego stołu" w sprawie sytuacji w Puszczy Białowieskiej. To pomysły wicemarszałków oraz przewodniczącego sejmiku województwa podlaskiego, które mają pomóc w wypracowaniu kompromisu w związku z prowadzoną tam wycinką drzew.




• Radni PO wydali specjalne oświadczenie w sprawie działań związanych z Puszczą Białowieską. 

• - Brak dialogu niszczy nie tylko puszczę (...) Niszczy nasze społeczeństwo. Trzeba to natychmiast przerwać" - możemy w nim przeczytać. 

• Chcą m.in. powołania "okrągłego stołu". Podobnego do tego, jaki zwołano przed laty, gdy toczył się spór o dolinę Rospudy w ramach budowy obwodnicy Augustowa. 

Platforma Obywatelska współtworzy z PSL większościową koalicję w sejmiku województwa.

Wicemarszałkowie Maciej Żywno i Anna Naszkiewicz oraz przewodniczący sejmiku Jarosław Dworzański poinformowali we wtorek na konferencji prasowej w Białymstoku, że chcą też zwołania nadzwyczajnej sesji sejmiku poświęconej sytuacji związanej z Puszczą Białowieską.

Po poniedziałkowej sesji sejmiku klub radnych Platformy przyjął stanowisko w sprawie sytuacji w puszczy. Trafi ono m.in. do premier Beaty Szydło i Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

"Oczekujemy od pani premier Beaty Szydło oraz ministra środowiska Jana Szyszko doprowadzenia do jak najszybszego zwołania spotkania ekspertów z dziedziny ochrony środowiska, leśnictwa, przedstawicieli samorządów lokalnych, w celu omówienia sytuacji w Puszczy Białowieskiej" - czytamy w stanowisku.

Dodano, że wspólny głos tych gremiów powinien zdecydować o kolejnych działaniach w puszczy. Radni PO uważają, że "brak dialogu niszczy nie tylko puszczę". "Niszczy nasze społeczeństwo. Trzeba to natychmiast przerwać" - napisali w stanowisku.

"Rząd Prawa i Sprawiedliwości odmawia społeczeństwu wejścia do puszczy, kontroli obywatelskiej podejmowanych tam działań oraz dyskusji ekspertów odnośnie form ochrony puszczy. To musi się zmienić. Domagamy się natychmiastowych działań i otwarcia drogi do dialogu" - piszą radni PO.

Wicemarszałek Żywno przypomniał, że podobny "okrągły stół" zorganizowano przed laty, gdy toczył się spór o dolinę Rospudy w ramach budowy obwodnicy Augustowa. "Nie rozumiem, czemu nie można teraz zrobić +okrągłego stołu+ dla Puszczy Białowieskiej" - dodał.

Mówił, że do władz województwa docierają informacje od przedstawicieli branży turystycznej z Puszczy Białowieskiej, że ponoszą straty, bo nie ma turystów. "Rozpoczął się sezon, puszcza wygląda fatalnie, a to, co jest w tym wszystkim najgorsze, to kompletny brak dialogu" - dodał.

Przewodniczący sejmiku Jarosław Dworzański powiedział, że sprawa Puszczy Białowieskiej jest ważna dla regionu i jego przyszłości. "To, co się w tej chwili tam dzieje, wydaje się, że wymknęło się całkowicie spod kontroli zarówno pana ministra, jak i wszystkich, którzy przy tym pracują" - mówił Dworzański.

Radni PO chcą też przywrócenia - planowanego za czasów rządu PO-PSL - specjalnego programu dla rejonu Puszczy Białowieskiej. Na ten cel miało być przeznaczonych kilkaset milionów zł z UE.

W Puszczy Białowieskiej od miesiąca protestują aktywiści z Greenpeace i Fundacji "Dzika Polska". Organizują tam blokady ciężkiego sprzętu do wycinki drzew w różnych częściach puszczy, ale też np. "weekend dla puszczy", który od minionego czwartku do niedzieli obejmował m.in. koncerty, wykłady i spacery.





REKLAMA




×
KOMENTARZE (5)

 • może bardziej kreatywnie, 2017-09-05 06:02:35

  Mieliśmy już jeden :Okragły stół". Skutki opłakane, więc może lepiej nie próbujmy. Może radni wypocą coś bardziej kreatywnego i twórczego, bo "okrągły stół" nie kojarzy się nam Polakom zbyt dobrze. :-)))
 • niktnicniewie, 2017-06-30 14:18:01

  A no właśnie. Platforma Obywatelska wraz z PSL-em, pewnie po cichu liczą na to, że kiedyś na Puszczę Białowieską wrócą Niemcy i "ożywią" tura i cały Park Jurajski. Tylko w tym czasie, mogą tę puszczę zjeść korniki i z tura wyjdą "nici", jak Szyszko w porę nie wytnie co trzeba raz...em z kornikami.  rozwiń
 • Zeghar, 2017-06-20 22:44:05

  Cyrk z Rospudą miał w tle m.in. blokowanie transportu towarów z portów byłych republik nadbałtyckich. A tu o jaki interes Niemiec chodzi?