Podręcznik dla samorządów: jak przygotować się do zmian klimatu

Aby pomóc władzom samorządowym w jak najlepszym przygotowaniu miast na skutki zmian klimatu, w Ministerstwie Środowiska powstał „Podręcznik adaptacji dla miast”. Dokument ten zawiera wytyczne do opracowania miejskich planów adaptacji.
Podręcznik dla samorządów: jak przygotować się do zmian klimatu
Polskie miasta będą mogły skorzystać z podręcznika nt. zmian klimatu. Fot. pixabay

Skutki zmian klimatu, zwłaszcza nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych, pogłębiają się w ostatnich latach. Konieczne jest zatem podjęcie działań adaptacyjnych, które oprócz ograniczenia strat mogą również stymulować innowacyjność gospodarki oraz pozytywnie wpływać na stan środowiska i jakość życia mieszkańców.

Jak przygotować się do zmian klimatu

Kluczowym czynnikiem niezbędnym do zapewnienia zrównoważonego rozwoju miast jest uwzględnienie w miejskich strategiach zależności pomiędzy infrastrukturą, zwłaszcza tą planowaną, a czynnikami pogodowymi.

Opracowany w Ministerstwie Środowiska podręcznik opisuje poszczególne etapy przygotowania miejskich planów adaptacji, od rozpoczęcia tego procesu aż po wypracowanie systemu monitoringu i ewaluacji skuteczności proponowanych rozwiązań. Zawiera również szereg wskazówek i opisów dotyczących inwestycji podjętych zarówno w Polsce, jak i na świecie, mających na celu przystosowanie infrastruktury miejskiej do zmian klimatycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

A czy wydano jyż podręcznik "Jak przygotować się na koniec świata"?

msl, 2015-09-22 21:30:04 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE