PARTNER PORTALU
  • BGK

Pogłebiają Wisłę w okolicy Płocka

  • PAP    19 maja 2015 - 15:16
Pogłebiają Wisłę w okolicy Płocka
Wisła w Płocku (fot. wikipedia.org/Rommullus)

W ramach działań przeciwpowodziowych najpóźniej w sierpniu powinien rozpocząć się kolejny etap pogłębiania i udrażniania koryta Wisły w okolicy Płocka. Planowane jest tam wydobycie z dna rzeki ok. 200 tys. metrów sześc. piasku.
Jak poinformował kierownik płockiego oddziału Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) Waldemar Ciesielski, pogłębianie Wisły ma być kontynuowane w okolicy Płocka oraz miejscowości Rydzyno na wysokości Kępy Ośnickiej.

W rejonie tym na lewym brzegu Wisły położona jest Dolina Iłowsko-Dobrzykowska o długości ok. 30 km, przebiegająca przez cztery gminy woj. mazowieckiego: Młodzieszyn, Iłów, Słubice i Gąbin. Dolina znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki, która na tym odcinku nanosi z górnego jej biegu co roku ok. 1,5 mln metrów sześc. piasku, mułu i żwiru.

Planowane obecnie prace przy pogłębianiu Wisły w okolicy Płocka wymagają zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na składowanie wydobytego piasku na brzegu rzeki, objętym tam programem ochrony przyrody Natura 2000.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej pogłębianiu Wisły w okolicy Płocka

"Planujemy wydobycie do 200 tys. refulatu. Mamy przygotowane na ten cel ok. 3 mln zł. Z ogłoszeniem przetargu czekamy na zgodę, dotycząca składowania wydobytego urobku. Biorąc po uwagę procedury, w tym także przetargową, prace mogłyby się rozpocząć w połowie sierpnia" - powiedział Ciesielski.

Przypomniał, że w 2014 r. w ramach pogłębiania Wisły wydobyto z rzeki ok. 170 tys. metrów sześc. piasku w okolicy samego Płocka oraz ok. 45 tys. metrów sześc. w rejonie pobliskiej miejscowości Popłacin, gdzie rozpoczyna się Zbiornik Włocławski, największy sztuczny akwen w Polsce.

Według danych RZGW, ogółem do usunięcia w końcowej części Zbiornika Włocławskiego, który rozciąga się na Wiśle od Włocławka do Płocka na długości 58 km, jest ok. 2 mln metrów sześc. piasku.

Pogłębianie Wisły na tym odcinku rozpoczęto po powodzi w 1982 r., gdy w wyniku zatoru lodowego na rzece zalana została lewobrzeżna część Płocka - Radziwie i kilka okolicznych miejscowości. Według Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, powódź ta była największą i jednocześnie najgroźniejszą powodzią zatorową w Polsce w XX wieku. Rozległy zator spowodował wówczas przybór rzeki o 126 cm ponad obserwowany wcześniej najwyższy poziom w historii. Rzeka zalała wtedy ok. 10 tys. ha gruntów i ponad 5 tys. budynków. Ewakuowano ok. 14 tys. ludzi i ok. 12 tys. sztuk zwierząt.

Prace pogłębiarskie przerwano tam w latach 90. XX wieku. Zostały one wznowione po powodzi w 2010 r., która dotknęła wtedy dwukrotnie znaczną część Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej, w tym gminy Gąbin i Słubice. Wezbrane wody Wisły zalały wówczas ponad 20 miejscowości, mniej więcej 6 tys. ha, zamieszkałych przez 4 tys. osób. Ewakuowano wtedy ponad 2,5 tys. osób i ponad 2,3 tys. zwierząt.

Za stałym, systematycznym pogłębianiem Wisły w jej środkowym biegu w okolicy Płocka, Dobrzykowa, Gąbina i Słubic, opowiadają się mieszkańcy tamtych terenów, którzy powołali Stowarzyszenie Obrońców Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.