PARTNER PORTALU
  • BGK

Pół tysiąca radomian chętnych do wymiany pieców węglowych przy wsparciu miasta

  • PAP/JS    8 maja 2017 - 20:24
Pół tysiąca radomian chętnych do wymiany pieców węglowych przy wsparciu miasta
Początkowo na dofinansowania dla mieszkańców chcących zamienić stare węglowe piece na bardziej ekologiczne źródła ciepła miasto zarezerwowało pół miliona złotych (fot.pixabay.com)

Ponad pół tysiąca wniosków o przyznanie dotacji na likwidację pieców węglowych wpłynęło do radomskiego magistratu. Ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców, prezydent Radomia zdecydował o zwiększeniu o 1 mln zł puli pieniędzy przeznaczanych przez miasto na ten cel.
Początkowo na dofinansowania dla mieszkańców chcących zamienić stare węglowe piece na bardziej ekologiczne źródła ciepła miasto zarezerwowało pół miliona złotych. Według szacunków miało to wystarczyć na wymianę 150-200 palenisk węglowych.

"Ze względu na dużą liczbę wniosków, które wpłynęły do magistratu, zdecydowaliśmy o zwiększeniu puli środków na ten cel o milion złotych" - poinformował prezydent Radomia Radosław Witkowski. "W tym roku pomagamy mieszkańcom, jak na razie, wyłącznie z pieniędzy z budżetu gminy" - zaznaczył Witkowski.

W poprzednich latach Radom korzystał także z dofinansowania z obecnie wygaszanego rządowego programu Kawka. W 2014 i 2015 r. w Radomiu zostało zlikwidowanych prawie 600 pieców węglowych, które zostały zastąpione innymi systemami grzewczymi. Miasto otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska ponad 2,5 mln zł, w formie dotacji oraz niskooprocentowanej pożyczki. Z danych magistratu wynika, że w efekcie zredukowano emisję pyłów o 24 tony rocznie i szkodliwych gazów o ponad 1800 ton rocznie.

W Radomiu na każde zlikwidowane palenisko będzie przysługiwała dotacja w wysokości 200 zł. Kolejne 200 złotych wnioskodawca otrzyma za każdy kilowat zainstalowanej mocy cieplnej nowego, ekologicznego źródła. Średnie dofinansowanie dla jednego gospodarstwa domowego ma wynieść około 5 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Kamil, 2017-05-19 16:46:27

    Jeżeli są dofinansowania do wymiany pieca, to dlaczego by z nich nie skorzystać? UE zobowiązała się do redukcji emisji CO2 co najmniej o 20% do roku 2020, stąd wszystkie urządzenia grzewcze dopuszczone do sprzedaży (w tym Polsce również) będą musiały posiadać certyfikat Ecodesign, dający gwarancję n...ajwyższej jakości urządzeń grzewczych. Regulacja będzie dopuszczać do sprzedaży jedynie kotły piątej kasy (np. przystosowane do spalania pelletu).. Tak więc, jeżeli po 2020 roku zepsuje się stary piec, to nie będzie już można w jego miejsce wstawić takiego samego kopciucha. Będzie wtedy trzeba kupić za własne pieniądze nowy kocioł 5 klasy. Jeśli nie skorzysta się ze środków na wymianę pieców teraz, to później nie będzie już możliwości uzyskania dofinansowania na ten cel. Teraz można wymienić piec i instalację z dużym dofinansowaniem w większości województw, w niektórych można również dodatkowo uzyskać wsparcie z WFOŚiGW na docieplenie swego domu. W niedalekiej przyszłości zostaniemy postawieni przed faktem dokonanym, ale niestety jakoś nikt o tym za dużo nie mówi. Sam od 2 lat palę pelletem. Zmieniłem piec na Kostrzewa Mini Bio i jestem zadowolony. Pellet kupuję przez internet. Ceny sprawdzam sobie przez stronę: cenypaliw.eu Można wyszukiwać województwami, bardzo przydatne :)  rozwiń