PARTNER PORTALU
 • BGK

Polsce grozi 4 mld zł unijnej kary za smog

 • Włodek Kaleta    19 lutego 2018 - 12:00
Polsce grozi 4 mld zł unijnej kary za smog
Przywykliśmy już do hasła, że Polska węgla nie odpuści (Fot. Pixabay.com)

22 lutego Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać wyrok w sprawie nieprzestrzegania przez Polskę unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza. Kolejny idiotyzm Unii? Następne oderwane od rzeczywistości przepisy czy też ostrzeżenie, że czas wziąć się na poważnie za walkę ze smogiem?
• W styczniu minął rok od zapowiadanego wprowadzenia programu „Czyste Powietrze”. Miał on rozwiązać problem smogu. Niestety tak się nie stało. Efekty programu są równie złe, jak jakość powietrza w wielu naszych miastach.

• Jadwiga Emilewicz zadeklarowała przeznaczenie w tym roku 180 mln zł na walkę ze smogiem w najuboższych gospodarstwach.

• Nawet 4 mld zł może kosztować Polskę niespełnienie standardów jakości powietrza określonych w prawie unijnym.

- Jeśli się bliżej przyjrzeć programowi „Czyste Powietrze”, to widać, że jest on zawieszony w powietrzu. Oderwany zupełnie od polityki ekologicznej - zapewniał PortalSamorzadowy.pl Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energii Odnawialnej. Istotnie, z 14 punktów zapisanych w programie zrealizowany został zaledwie jeden, dotyczący wdrażania przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju standardów emisyjnych dla kotłowni.

Tymczasem jakość powietrza w Polsce należy do najgorszych w UE. Według danych UE z tego powodu umiera w Polsce ponad 40 tys. osób rocznie. Agencja Ochrony Środowiska podaje liczbę 44 tys. zgonów rocznie. Dla przykładu w wypadkach drogowych ginie u nas rocznie 3,3 tys. osób, a ok. 100 tys. zabija rak. Wychodząc na dwugodzinny spacer po Krakowie, wdychamy tyle substancji rakotwórczych, co po wypaleniu 10 papierosów.

Smog nasz codzienny

Na początku stycznia br. powietrze we Wrocławiu było najbardziej zanieczyszczone na całym globie. Normy pyłu PM2 były przekroczenie o 584 proc. W Hanoi, drugim tego dnia mieście na liście z najgorszym powietrzem, przekroczono normę o 220 proc. W ubiegłorocznym sezonie grzewczym alarm smogowy (przekroczenie normy PM10) objął 188 miast.

Ciężar walki ze smogiem spadł faktycznie na barki samorządowców. W krytycznych sytuacjach apelują do mieszkańców, by zostawiali samochody w domach, fundują bezpłatną miejską komunikację publiczną, dopłacają do wymiany starych pieców grzewczych, prowadzą termoizolacje domów, by lepiej utrzymywały ciepło oraz przyjmują uchwały wprowadzające antysmogowe restrykcje, które obowiązują już w 7 województwach.

Samorządy na pierwszej linii

Wszystko to jednak tylko kropla w morzu potrzeb. - Wszyscy jesteśmy winni, że mamy tak zanieczyszczone powietrze. Nie należy przerzucać winy na przeciętnego Kowalskiego, który pali złym węglem w piecu. Przyczyną smogu jest niezwykle wysoki udział procesów spalania paliw stałych, jaki mamy w Polsce. To się musiało tak skończyć, skoro robimy tak niewiele, by zmienić źródła energii - podkreślał prezes Wiśniewski.

Dopuszczalne roczne stężenie MP10 w powietrzu, według najbardziej pesymistycznych danych, przekraczają już 24 polskie miasta. Obok Krakowa są to również Warszawa, Katowice, ale też Radomsko, Knurów czy Nakło nad Notecią.

Smog to nie polska marka?

Premier Mateusz Morawiecki w swym sejmowym expose deklarował, że „Czyste Powietrze” to wyzwanie cywilizacyjne, miara tego, czy Polska jest naprawdę dojrzałym krajem i zapowiedział, że walka ze smogiem stanie się jednym z priorytetów jego rządu. Zapowiedział, że od stycznia 2018 r. obowiązywać będzie nowa taryfa na energię elektryczną przeznaczoną do ogrzewania.×
KOMENTARZE (9)

 • Karo, 2018-02-21 08:47:10

  Do Staff: pellet nie jest ekologiczny. Gdzie ty sie takich bzdur naczytales. Niestety takze produkuje zanieczyszczenia do atmosfery. Nadal slabo wypada na tle gazu.
 • smokWawelski, 2018-02-20 11:53:39

  Walka ze smogiem, to dla Unii a szczególnie Tuska, jest kolejnym narzędziem do walki z demokratycznie wybranym rządem i władzą ustawodawczą w Polsce. Jak się chce psa uderzyć, to kij zawsze się znajdzie. Inne unijne kraje "kopcą" może mniej ale za to dają do gleby więcej ścieków i odpadów ...ale już tego gołym okiem nie widać. Więc huzia na Polskę. George Soros ma nowych beneficjentów na swojej liście płac.  rozwiń
 • Staff, 2018-02-19 21:52:55

  Niestety nam nie udało się dopchać do korytka ale zmiany dokonaliśmy i jest to dla nas tym większy sukces! Bez łaski.