PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska bez smogu: Ruda Śląska apeluje do premiera Morawieckiego

  • KDS    2 marca 2018 - 13:03
Polska bez smogu: Ruda Śląska apeluje do premiera Morawieckiego
Apele i listy to pokłosie ogłoszonego niedawno programu Stop Smog. Ma on objąć 22 z 33 polskich miast, które znajdują się na liście 50 miast najbardziej dotkniętych smogiem przygotowanej przez WHO. (fot.pixabay.com)

Do 9 marca mieszkańcy Rudy Śląskiem mogą podpisywać się pod petycją skierowaną do premiera Mateusza Morawieckiego. Miasto chce, by rząd objął Rudę oraz pozostałe gmin tworzące Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię programem termomodernizacji „Smog Stop”.
• Ruda Śląska to kolejne miasto, które w tej sprawie pisze to premiera Morawieckiego. Wcześniej list wysłał Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. 

• Apele i listy to pokłosie ogłoszonego niedawno programu Stop Smog.

Program Stop Smog ma objąć 22 z 33 polskich miast, które znajdują się na liście 50 miast najbardziej dotkniętych smogiem przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

W pierwszej dziesiątce tej listy znajduje się siedem miast z Polski, m.in. Żywiec, Pszczyna czy właśnie Rybnik. Zaś na wsparcie z rządowego programu mogą liczyć wyłącznie miasta do 100 tys. mieszkańców. 

- Wyrażamy głębokie rozczarowanie z powodu pominięcia naszego miasta, zamieszkanego przez prawie 140 tysięcy osób i bardzo dotkniętego problemem złej jakości powietrza, w rządowym programie termomodernizacji „SMOG STOP”. (…) Z niedowierzaniem przyjęliśmy informację, że rządowy program termomodernizacji „SMOG STOP” obejmie zaledwie jedną z 41 gmin tworzących Górnośląsko–Zagłębiowską Metropolię. Takie założenie oznacza, że bez wsparcia pozostanie szereg miast z regionu najbardziej dotkniętego wysokimi stężeniami pyłu zawieszonego, w tym Ruda Śląska – czytamy w apelu prezydent Rudy Śl. Grażyny Dziedzic

Czytaj więcej: Program #PolskaBezSmogu nie dla Krakowa, Rybnika, Sosnowca. Miasta będą interweniować u premiera

Mieszkańcy, którzy chcą przyłączyć się do apelu i złożyć pod nim swój podpis, mogą to zrobić do 9 marca. Następnie dokument zostanie wysłany do premiera. Petycję można podpisywać w Urzędzie Miasta, miejskich bibliotekach, placówkach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Aquadromie oraz siedzibie „Wiadomości Rudzkich”.×
KOMENTARZE (1)

  • remis, 2018-03-02 19:00:29

    Im większe miasto, tym więcej przeciwników PiSU. Trzeba wiec ich przywędzić smogiem bardziej niż w mniejszych miasta. Moze zaczną błagać pis o "powietrze"