PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska zamyka sieć Natura 2000

  • wnp.pl (Piotr Stefaniak)    30 października 2009 - 10:05
Polska zamyka sieć Natura 2000

Przyjęta przez Radę Ministrów lista nowych obszarów Natura 2000 jest dobrą informacją dla mieszkańców, ekologów i inwestorów. Znane są granice terenów objętych tą forma ochrony i jednoznaczne dane o możliwych działaniach w ich obszarze.




Informując o tym minister środowiska Maciej Nowicki przypomniał, że tym samym Polska wypełniła – po pięciu latach – obowiązek, jaki był zapisany w Traktacie Akcesyjnym. Co prawda już przed trzema laty powstała lista obszarów Natura 2000, lecz polscy ekolodzy zaskarżyli ją do Komisji Europejskiej jako niepełną lub obejmującą zbyt małe tereny. Brak jednolitego stanowiska rządu polskiego i ekologów w tej sprawie, czyli jednolitej listy, groził wstrzymaniem dofinansowania środkami unijnymi projektów infrastrukturalnych. Rząd polski naraził się też na orzeczenie w tej sprawie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Wczoraj RM przyjęła wykaz nowych 453 obszarów siedliskowych i 78 powiększeń obszarów już zaakceptowanych przez Komisję Europejską. Łącznie europejską siecią Natura 2000 objęte są w Polsce 142 obszary ptasie i 817 obszarów siedliskowych, które pokrywają 21 proc. kraju.

- Pod względem tego wskaźnika plasujemy się teraz w średniej grupie, bowiem u liderów, jak w Hiszpanii, Bułgarii i Słowenii, obszary chronione zajmują po ok. 30 proc. powierzchni krajów – powiedział minister.

Zaznaczył, że wytyczanie granic nowych obszarów chronionych prowadzono „bardzo powściągliwie,” tj. w oparciu o kryteria merytoryczne, dla jak najlepszej ochrony siedlisk i gatunków, ale bez „nieuzasadnionych zapasów terenów.”

Obecnie rozpoczął się okres zarządzania tymi terenami, tj. przygotowania przez władze lokalne planów ochronnych. Najdalej w ciągu 3 lat każdy z obszarów chronionych będzie szczegółowo opisany i ujęty w planach miejscowych z podaniem metody i zasad ochrony.

- W ten sposób mieszkańcy i inwestorzy będą wiedzieli jednoznacznie, jaką mogą prowadzić działalność gospodarczą lub inwestycyjną, a jaka jest zabroniona. - powiedział minister Nowicki.

Wyraził nadzieję, że Komisja Europejska zaakceptuje powiększone obszary i nie zgłosi do zastrzeżeń do scalonej listy.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.