PARTNER PORTALU
 • BGK

Polski Alarm Smogowy apeluje do prezydenta o podpisanie ustawy antysmogowej

 • bad/PAP    14 września 2015 - 14:49
Polski Alarm Smogowy apeluje do prezydenta o podpisanie ustawy antysmogowej
Ustawa antysmogowa przekazana do podpisu Prezydenta RP. Fot. pixabay

Polski Alarm Smogowy apeluje do prezydenta RP Andrzeja Dudy o podpisanie nowelizacji prawa ochrony środowiska, czyli tzw. ustawy antysmogowej. Jego działacze podkreślają, że nowe przepisy dadzą samorządom możliwość walki o czyste powietrze w Polsce.
"Nie chodzi tylko o Kraków, ale o cały kraj. Polska ma najgorsze powietrze w UE. Normy jakości powietrza są łamane od 10 lat i czas najwyższy coś z tym zrobić. Każdego roku na choroby wywoływane zanieczyszczeniem powietrza umiera w kraju 45 tys. osób, czyli tyle, ile mieszka w małym miasteczku" - mówiła w poniedziałek na konferencji prasowej w Krakowie Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Dodała, że nowelizacja ustawy nie uzyskała w Sejmie poparcia wszystkich opcji politycznych, a problem jest bardzo poważny. "Na konieczność zmian legislacyjnych wskazują nie tylko ruchy społeczne takie, jak nasz, ale też eksperci i samorządy" - dodała.

Ustawa antysmogowa nie jest przygotowana pod kątem Krakowa

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego mówił, że wokół ustawy narosło w ostatnich tygodniach wiele mitów. Jednym z nich jest to, że ustawę przygotowano pod kątem Krakowa. "Nie jest to prawdą. Ta ustawa ma pomóc w rozwiązaniu problemu fatalnej jakości powietrza w całej Polsce. Z problemem niskiej emisji borykają się setki miejscowości, niekoniecznie tylko wielkie aglomeracje" - mówił Guła. "Ustawa daje możliwość stosowania innych narzędzi niż przyjęte w Krakowie, czyli całkowity zakaz stosowania węgla" - dodał. Jak zauważył ustawa niczego nie nakazuje samorządom, to od sejmików wojewódzkich będzie zależeć, czy chcą z tych narzędzi skorzystać i w jakim zakresie.

Działacze Alarmu podkreślają, że ustawa daje możliwość określenia norm emisyjnych urządzeń do spalania, a to oznacza, że będzie można nadal korzystać z węgla pod warunkiem, że stare piece zostaną zastąpione nowymi, które spełniają określone standardy. To z kolei - jak argumentują - sprawi, że koszty ogrzewania nie wzrosną, bo nowoczesne kotły są sprawniejsze.

Jak mówiła Dworakowska, jeśli prezydent RP nie podpisze ustawy samorządy nie będą mieć narzędzi, by zmotywować mieszkańców do wymieniania pieców, a jeśli skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego zamrozi cały proces zmian na 2-3 lata.

Polski Alarm Smogowy i Akcja Demokracja zbierają w internecie podpisy pod apelem do prezydenta o podpisanie nowelizacji przepisów, a w poniedziałek od godz. 16.30 na Małym Rynku będzie nagrywany "kaszlący" spot zatytułowany "Pokaż Prezydentowi jak oddycha się w Krakowie".

Wcześniej podobny apel wystosowali do prezydenta Dudy politycy PO z Małopolski.

Ustawa czeka na podpis prezydenta

Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu do nowelizacji prawa ochrony środowiska. Teraz czeka ona na podpis prezydenta. Zgodnie z nowelizacją przepisów sejmiki wojewódzkie będą mogły określać rodzaje i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania oraz parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania. Uchwała w tej sprawie będzie jednak musiała określać obszar, na jakim obowiązują ograniczenia. Sejmik będzie mógł ustalić czas obowiązywania ograniczeń w ciągu roku i określić, które podmioty bądź instalacje będą wyłączone z ograniczeń lub zakazów.

Zmiany mają na celu to, by uchwały sejmików nie były później kwestionowane przez sądy administracyjne. Przykładem jest Kraków, gdzie sejmik województwa uchwalił zakaz stosowania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów. Uchwała przyjęta w listopadzie 2013 r. została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który stwierdził jej nieważność. Sprawą tą ma się zająć 25 września Naczelny Sąd Administracyjny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • waldek, 2015-09-15 21:05:58

  Dobra, dobra, Krakowski alarm smogowy to powinien apelować do MPEC o podłączenie kamienic do sieci ciepłowniczej, bo już zaczyna śmierdzieć z centrum.
 • Sorry - taki mamy klimat, 2015-09-15 19:43:01

  Tytuł z prasy 15.IX.2015: „Naukowcy alarmują: w świetle najnowszych badań głównym producentem pyłu zawieszonego - obok silników samochodowych i palenisk - okazały się wszechobecne drzewa”. Z powodu wysokiej jak na Europę lesistości naszego kraju – być może Unia nakaże nam zmniejszenie populacji drze...w...  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2015-09-15 11:40:08

  Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że nie jedna instytucja jest mafijna, lecz państwo jest mafijne, bo pozbawione przejrzystości i obywatelskiej kontroli. Żadna z dwóch głównych partii nie mówi o wprowadzeniu mechanizmów kontroli społecznej, także nad polską energetyką i nad ochroną środo...wiska w Polsce. Wiara w procedury i w sądy jest dla malućkich. W PRL-u też zgodnie z prawem (ich) państwo funkcjonowało i zbankrutowało. Trzecia RP też zbankrutuje, jeśli na przykład nie rozliczymy efektywności budowy RIPOK-ów i spalarni śmieci, nie po to żeby mścić się, ale żeby zaprzestać marnowania (w istocie rozkradania) podatków polskich i europejskich. Gdy będziemy efektywniej w państwie funkcjonować, to ludzi będzie stać na ogrzewanie gazem i smogu nie będzie. Trzeba jednak także spojrzeć prawdzie w oczy w zakresie efektywności wydobywania węgla tworzącego smog. Dlaczego partie teraz przed wyborami o tym problemie nie mówią, mamiąc górników? Jak długo zamierzamy oszukiwać się?  rozwiń