PARTNER PORTALU
  • BGK

Polski Alarm Smogowy: strefy obszarowe poprawią stan powietrza

  • AW    3 sierpnia 2015 - 12:22
Polski Alarm Smogowy: strefy obszarowe poprawią stan powietrza

Dzięki nowelizacji samorządy zyskają prawo do wprowadzania tzw. stref obszarowych (fot.fotolia)

O głosowanie ponad podziałami politycznymi za wprowadzaniem tzw. stref obszarowych, określając jakiego rodzaju paliwa i w jakiego rodzaju urządzeniach będą mogły być wykorzystywane na terenie danej gminy czy województwa – zaapelowali do posłów przedstawiciele ruchów społecznych i gmin uzdrowiskowych.
Tadeusz Arkit, poseł PO, sprawozdawca projektu ustawy antysmogowej zapowiedział w rozmowie z serwisem Portalsamorzadowy.pl, że są spore szanse by Sejm uchwalił nowe przepisy najpóźniej we wrześniu.

By samorządy mogły skuteczniej walczyć o czyste powietrze

Jutro tj. 4 sierpnia na posiedzeniu Sejmu zostanie przedstawiony projekt poprawki do artykułu 96 ustawy Prawo ochrony środowiska. Celem nowelizacji jest wyposażenie władz samorządowych w narzędzia do walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Dzięki nowelizacji samorządy zyskają prawo do wprowadzania tzw. stref obszarowych, określając jakiego rodzaju paliwa i w jakiego rodzaju urządzeniach (kotły, piece) będą mogły być wykorzystywane na danym terytorium (gmina, województwo).

- Samorząd wojewódzki będzie określał parametry techniczne i emisyjne kotłów dopuszczonych do użytkowania na danym terenie. Dzięki temu powietrze będzie czystsze. Oczywiście nie będą musiały tego robić, dajemy im prawo do tego – tłumaczył poseł Arkit.

O głosowaniem na „tak” ws. nowelizacji Prawa ochrony środowiska do wszystkich posłów zaapelowali przedstawiciele ruchów społecznych z Polskim Alarmem Smogowym na czele, ale również władze samorządowe z terenu Małopolski czy Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.

- Obecnie samorządy, które chcą walczyć z niską emisją mogą jedynie wprowadzać całkowity zakaz stosowania węgla (i innych paliw stałych) w domowych piecach i kotłach, tak jak w 2013 r. uczynił to Kraków. Dzięki nowelizacji samorządy będą mogły dopuszczać do stosowania węgiel czy inne paliwa stałe określając maksymalną emisyjność urządzeń, w których są one spalane (chodzi tu o emisję pyłu, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, itp.). Nowelizacja wyposaży zatem samorządy w większy wachlarz możliwości. Ma to szczególne znaczenie dla miejscowości mniejszych, gdzie dostęp do sieci ciepłowniczych lub gazowych nie istnieje lub jest bardzo ograniczony – tłumaczą autorzy listu (publikujemy go w dziale Multimedia).

Podkreślając wagę problemu wymieniają długą lista chorób do których przyczynia się zanieczyszczenie powietrza. Dodają, że Komisja Europejska wszczęła przeciwko naszemu krajowi procedurę naruszenia prawa w zakresie ochrony powietrza.

- Najwyższa Izba Kontroli potwierdziła, że głównym powodem zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym czy rakotwórczym benzo[a]pirenem jest emisja z domowych pieców grzewczych (źródło to odpowiada za 52% emisji pyłu i ponad 85% emisji benzo[a]pirenu w skali kraju). Jednocześnie jest to obszar, który od wielu lat pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą prawną. Dzięki proponowanej poprawce będzie możliwa zmiana tego stanu rzeczy - czytamy dalej w liście.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.