Polskie miasta walczą ze smogiem. Odbyły się protesty

Protesty antysmogowe zorganizowano w różnych miastach Polski, m.in. na Śląsku, w Zakopanem, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie.
Polskie miasta walczą ze smogiem. Odbyły się protesty
Na płycie krakowskiego Rynku protestujący uformowali napis „SOS”, który został sfotografowany z wieży ratuszowej (fot. facebook.com/KrakowskiAlarmSmogowy)

Polski Alarm Smogowy (PAS) domaga się od władz większej troski o stan powietrza w Polsce. Przedstawiciel organizacji Andrzej Guła mówił w Krakowie, że Polska ma najgorszą jakość powietrza w UE. Szczególnie zanieczyszczone są miasta i miejscowości na południu kraju, przy czym niektóre z nich mają charakter uzdrowiskowy.

„Nie akceptujemy tego stanu, nie chcemy dłużej obserwować tego festiwalu nieudolności. Od wielu lat ochrona powietrza pozostaje najbardziej zaniedbanym obszarem polityki ekologicznej państwa” - mówił przedstawiciel PAS i zaznaczył, że wskutek wysokiego zanieczyszczenia powietrza w Polsce co roku przedwcześnie umiera 43 tys. ludzi.

Protest w Krakowie

Krakowski protest, ze względu na piątkowe zamachy w Paryżu, rozpoczął się minutą ciszy i odbył w milczeniu. Po proteście złożono kwiaty przed konsulatem Francji w Krakowie.

Na płycie krakowskiego Rynku protestujący uformowali napis „SOS”, który został sfotografowany z wieży ratuszowej. „To zdjęcie wraz z apelem o skuteczniejszą politykę antysmogową przekażemy władzom miejskim, wojewódzkim i centralnym” - powiedział Guła. Krakowianie w różnym wieku trzymali w rękach banery i papierowe chmury z napisami „smog”, „śmierć”. Wielu z nich miało na twarzach maski przeciwpyłowe.

Czytaj też: Kraków, smog: służby skontrolują spaliny samochodów

Na początku listopada powietrze w Krakowie było bardzo zanieczyszczone. Obowiązywał drugi stopień zagrożenia smogowego.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w Krakowie informuje, że obecnie jakość powietrza w Małopolsce jest dobra.

Protesty na Śląsku

W sobotę protesty antysmogowe odbywały się także m.in. w woj. śląskim - w KatowicachZabrzu i Sosnowcu. W Sosnowcu aktywiści rozdawali przechodniom ulotki o szkodliwości i maseczki ochronne. Niektórzy sosnowiczanie podchodzili do społeczników celowo.

„Proszę mi dać kilka ulotek. Muszę podłożyć sąsiadowi, z którego komina wychodzi czasem takie świństwo, że aż trudno wytrzymać” - mówiła mieszkanka jednego z tamtejszych domków jednorodzinnych. „Jeśli uważa pani, że sąsiad pali w piecu odpadami, proszę dzwonić do straży miejskiej i powiedzieć, że zgłasza pani podejrzenie popełnienia wykroczenia z art. 191 ustawy o odpadach” - sugerowali aktywiści.

Kierująca referatem ds. ochrony środowiska w sosnowieckim magistracie Anna Dębiec powiedziała PAP, że niewielkie nadzieje pokłada w kontrolach i karaniu osób spalających śmieci i paliwa niskiej jakości. „Lepsze rezultaty dają dotacje do zmiany ogrzewania z węglowego na ekologiczne. Corocznie mamy dużą liczbę wniosków i od wspólnot mieszkaniowych i od indywidualnych właścicieli. Nadal nie widzimy tu nasycenia; zainteresowanie ciągle jest bardzo duże” - wskazała Dębiec.

Protest we Wrocławiu

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

Mieszkańcy wielu polskich miast łaczą siły , stają ramię przy ramieniu by walczyć z indolencją władz samorządowych, administracyjnych i sobiepaństwem bonzów ,którzy dla zysku zrobią wszystko a w moim mieście - jednym z najstarszych z miast polski , nie ma się do kogo zwrócić o pomoc , uwłacz...ono w całej rozciągłości Artykułowi nr 5 Konstytucji rzeczypospolitej Polskiej. Miasto i ludzie niszczeni są ;smogiem elektrycznym , smogiem ze spalin , smogiem elektromagnetycznym , smogiem podczwerwieni , SYSTEMATYCZNIE POZBAWIANE JEST TERENÓW ZIELONYCH ,DRZEW ,KRZEWÓW ITP.POMÓŻIE.NIE MAAMY SIE DO KOGO ZWRÓCIĆ.ADG rozwiń

adg, 2015-12-11 22:44:04 odpowiedz

Może prościej powiem. Będziemy na tyle ekologiczni na ile będzie nas stać. Czysta energia to droga energia. Dopłaty nie czynią jej tańszą a jedynie przerzucają koszty działań jednostkowych na całą resztę. Na przykład budowa elektrowni atomowej , droższy prąd. %00 zł na 2 dziecko większe podatki dla ...bezdzietnych i emerytów którzy już dzieci nieć nie mogą. Paradoksalnie to też większe obciążenie dla tych młodych małżeństw które dzieci jreszcze nie mająą i mieć nie będą, chyba żę wyjadą z tego pieprznika. Jecze taki się nie znalazł który zrobi lepiej wszystkim zabierając jednemu i dając drugiemu negująć podział dóbr według własnego wkładu pracy mierzonej pieniądzem. Jeszcze nam się socjal czkawką odbije jak całemu eurkołchozowi się już czka. Zobaczymy dokąd te puste ojro będą produkować Już kosztuje tyle co dolar a ten też mocno przewartościowany. Będziemy wkrótce wasalami na chińskich polach ryżowych rozwiń

pllo, 2015-12-11 16:55:14 odpowiedz

Do pllo: w nocy będzie pracował reaktor pod łóżkiem a w dzień będą zjadać odpady w ramach strategii "zero waste"...

Nord Stream, 2015-11-14 20:39:30 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE