PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: 32,5 mln zł z UE na ochronę środowiska w regionie

  • PAP/JS    23 maja 2017 - 17:17
Pomorskie: 32,5 mln zł z UE na ochronę środowiska w regionie
Dzięki zrealizowanym projektom zmniejszą się koszty ogrzewania, ograniczone zostaną straty na przesyle ciepła oraz zmniejszy się emisja do środowiska zanieczyszczeń ze stosowanych dotychczas źródeł ciepła (fot.pixabay.com)

W siedmiu gminach i miastach w woj. pomorskim zostanie zbudowane lub zmodernizowane ponad 17,5 km sieci ciepłowniczej, źródła ciepła będą ekologiczne, zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych – to efekt realizacji inwestycji dzięki funduszom z UE.
• Po realizacji inwestycji znaczna część infrastruktury zasilana będzie z odnawialnych źródeł energii.

• W Pomorskiem wśród źródeł energii największy udział ma węgiel.

W Gdańsku marszałkowie województwa pomorskiego, Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali z przedstawicielami gmin umowy o dofinansowaniu realizacji projektów w zakresie likwidacji i modernizacji istniejących źródeł ciepła w regionie. Zostaną zrealizowane projekty o łącznej wartości ponad 58,5 mln zł, w tym 32,4 mln zł stanowi dotacja ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

W pomorskich gminach: Kępice, Skarszewy, Skórcz, Miastko i Przechlewo oraz w miastach: Kwidzyn i Lębork mają zostać zrealizowane projekty, dzięki którym uda się zlikwidować indywidualne źródła ciepła w obiektach użyteczności publicznej i budynkach mieszkalnych oraz rozbudować lub przebudować systemy zaopatrzenia w ciepło. "Dzięki inwestycjom budynki, które do tej pory ogrzewane były w sposób szkodliwy dla zdrowia człowieka i środowiska, zostaną podłączone do miejskiego lub lokalnego systemu ciepłowniczego" - podał pomorski urząd marszałkowski.

Dzięki zrealizowanym projektom zmniejszą się koszty ogrzewania, ograniczone zostaną straty na przesyle ciepła oraz zmniejszy się emisja do środowiska zanieczyszczeń ze stosowanych dotychczas źródeł ciepła. Urząd marszałkowski poinformował, że wybudowanych zostanie ponad 6 km sieci ciepłowniczych, a prawie 11,5 km zostanie zmodernizowanych. Szacunkowy roczny spadek emisji gazów cieplarnianych to ponad 14 tys. ton równoważnika CO2.

Po realizacji inwestycji znaczna część infrastruktury zasilana będzie z odnawialnych źródeł energii. W Pomorskiem wśród źródeł energii największy udział ma węgiel. Znaczna część budynków ogrzewanych jest przez indywidualne i szkodliwe dla środowiska źródła ciepła, np. kotły opalane węglem kamiennym czy piece. W części gmin Pomorza niedotrzymywane są standardy jakości powietrza.

Zarząd Województwa Pomorskiego zakontraktował już 52 proc. budżetu programu unijnego przewidzianego dla województwa pomorskiego na lata 2014-2020. Urząd podał, że jest to najlepszy wynik w kraju. Zarząd zakontraktował do tej pory 759 projektów o łącznej wartości 5,3 mld zł, w tym prawie 3,9 mld zł stanowią fundusze unijne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • węgiel truje dalej, 2017-05-25 11:48:46

    Polska jest na początku walki o czyste powietrze. Obecnie większą determinację w rozwiązywaniu tego problemu widać na poziomie samorządowym. Przykładem są uchwały antysmogowe, które już podjęto w województwie małopolskim oraz śląskim. Nie uda się jednak wygrać walki ze smogiem bez decyzji podejmowan...ych na poziomie rządowym. A spalanie żadnego innego paliwa nie przyczynia się do degradacji środowiska tak bardzo, jak spalanie węgla. Palenie węglem nigdy nie będzie ekologiczne, bowiem Polska nie ma norm jakościowych dla paliw stałych i wcale się nie zapowiada, aby jakiekolwiek zostały wprowadzone w najbliższym czasie. Na nasz rodzimy rynek z polskich kopalni trafia węgiel bardzo różnej jakości, bo opał przed opuszczeniem NASZYCH kopalni NIE jest poddany jakimkolwiek badaniom! Gdyby była u nas normalizacja węgla, to tylko nieliczne kopalnie mogłyby go produkować i wprowadzać do obrotu. Piece będą przyjazne środowisku pod warunkiem dostępności paliwa wysokiej jakości. Biorąc pod uwagę poziom zaawansowania technicznego urządzeń grzewczych na węgiel oraz pelet to tylko nowoczesne kotły na pelet (paliwo klasyfikowane) pomagają realnie rozprawić się z problemem zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju. Każdy producent pieca na pelet ma obowiązek podania informacji jakiej klasy należy w nim stosować (A1, A2, B), co gwarantuje ekonomiczne spalanie i uzyskanie mierzalnego wpływu na środowisko. W przypadku węgla nie ma takiej standaryzacji a przez to nie mamy dostępu do paliwa o powtarzalnej jakości. Od dwóch lat mam piec na pelet Mini Bio i nie żałuję i jak teraz kupuję pelet, to przynajmniej wiem za co tak naprawdę płacę.  rozwiń