PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 1 mld na ochronę środowiska w opolskim

  • PAP    14 czerwca 2012 - 15:13
Ponad 1 mld na ochronę środowiska w opolskim

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Opolu wydał na ochronę środowiska ponad 1 mld zł od początku swojego istnienia, czyli od 1994 r. Tylko w ubiegłym roku wypłacono 91 mln zł w formie dotacji i pożyczek.
Takie dane na czwartkowej konferencji "W Trosce o Środowisko" przedstawił w podsumowaniu działalności instytucji prezes opolskiego Funduszu Zbigniew Figas.

Według jego zapowiedzi, w tym roku pieniędzy przeznaczonych na sfinansowanie działań na rzecz ochrony środowiska przyznawanych przez WFOŚiGW w formie dotacji czy pożyczek będzie już 150 mln zł.

Czytaj też: Samorządy chcą większej współpracy z WFOŚiGW

"Większość tej kwoty jest już zakontraktowana" - stwierdził Figas.

Prezes opolskiego WFOŚiGW podkreślił, że pieniądze pozyskiwane przez Fundusz głównie z opłat za korzystanie ze środowiska, są przez tę instytucję wielokrotnie pomnażane.

"Dane finansowe wskazują na to, że każdą pozyskaną przez nas złotówkę mnożymy niemal razy trzy" - skwitował.

W ostatnich 5 latach działalności najwięcej, bo aż 240 mln zł, opolski WFOŚiGW przeznaczył na ochronę wód. 68 mln zł w latach 2007-2011 zostało rozdysponowane na ochronę powietrza, 22 mln zł na gospodarkę wodną, a 16 mln zł na ochronę powierzchni ziemi.

Głównymi odbiorcami pomocy Funduszu są samorządy, ale też gminne spółki komunalne, firmy, organizacje samorządowe i indywidualni beneficjenci.

Największymi projektami zrealizowanymi w latach 2007-2011 był projekt na rzecz poprawy jakości wody w Opolu realizowany przez miasto Opole i kilka ościennych gmin, w którym wsparcie Funduszu wyniosło ponad 73 mln zł oraz projekt Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu Sp. z o.o. - oczyszczenie ścieków w Brzegu, który Fundusz dofinansował kwotą ponad 46 mln zł

Zbigniew Figas podkreślił, że efekty pomocy Funduszu z ostatnich 5 lat są na Opolszczyźnie widoczne.

"W ramach dofinansowanych przez nas projektów zbudowano lub zmodernizowano 8 oczyszczalni ścieków, położono 996 km sieci kanalizacyjnych i uruchomiono blisko 20 tys. przyłączy kanalizacji, z których korzysta blisko 80 tys. mieszkańców" - wyliczył Figas. - "Poza tym przeprowadzono termomodernizację 65 obiektów i zmodernizowano ponad 100 km cieków".

Podczas IV już konferencji "W Trosce o Środowisko" Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu przyznał też najaktywniejszym realizatorom projektów na rzecz ochrony środowiska specjalne wyróżnienia w pięciu kategoriach.

W kategorii samorząd terytorialny specjalną statuetkę Funduszu "W Trosce o Środowisko" dostały gminy Izbicko, Głogówek i Reńska Wieś; w kategorii organizacja pozarządowa wyróżnienia przypadły Opolskiej Izbie Gospodarczej i Domowi Pielgrzyma w Górze Św. Anny. W kategorii gminna spółka komunalna nagrodzone statuetkami zostały: Kanalizacja Gminy Kolonowskie "KGK" Sp z o.o., Nyska Energetyka Cieplna Sp z o.o. oraz Głubczyckie Wodociągi i Kanalizacja Sp z o.o.

Wyróżnienie w kategorii firma przypadło przedsiębiorstwu P.P.H.U. "Laspol" Michał Proszewski, a w kategorii pro publico bono statuetki WFOŚiGW odebrali komendant wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu gen. Karol Stępień, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. E. Smolki w Opolu Tadeusz Chrobak oraz Opolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gaworski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.