PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 50 mln zł na poprawę stanu środowiska

  • PAP    29 stycznia 2010 - 13:37

Ponad 50 mln zł rozdzielił zarząd województwa podkarpackiego na zagospodarowanie odpadów i rekultywację nieczynnych składowisk. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dofinansowanych zostało 18 projektów.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka marszałka podkarpackiego Aleksandra Gorzelak-Nieduży, dotacje udzielone zostały przede wszystkim na inwestycje, które związane są z wprowadzeniem selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i budowy instalacji do przetwarzania odpadów ulegających biodegradacji.

"Na przykład na ulicach Stalowej Woli pojawi się więcej pojemników na surowce wtórne oraz powstanie specjalistyczny punkt odbioru odpadów niebezpiecznych, zakupione zostaną też nowoczesne śmieciarki. Mieszkańcy dowiedzą się więcej także na temat zbiórki i zagospodarowania odpadów w akcji promocyjno - informacyjnej. Na realizację tego projektu Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli otrzyma ponad 4 mln dofinansowania" - dodała Gorzelak-Nieduży.

Poza tym m.in. 5 mln zł unijnej dotacji otrzyma gmina miejska Przemyśl. Za te środki zostanie utworzona sortownia odpadów o dużych mocach przerobowych, a także powstanie instalacja do kompostowania odpadów zielonych. W Błażowej, Sanoku i Jedliczu zostanie przeprowadzona kompleksowa modernizacja i rozbudowa instalacji sortowniczych.

Poza przedsięwzięciami związanymi z przetwarzaniem odpadów i odzyskiem surowców wtórnych, dotacje rozdzielone zostały także na rekultywację nieczynnych składowisk m.in. w Lubaczowie, Brzozowie i Ulanowie.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy wnioskodawcy powinni dostarczyć wymaganą dokumentację, w tym m.in. projekty budowlane, decyzje środowiskowe i studia wykonalności. Jeżeli spełnią ten wymóg, zarząd województwa podpisze z nimi umowy, na podstawie których otrzymają dofinansowanie.

W ramach RPO Podkarpacie ma do wydania 1 mld 136 mln euro. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.