PARTNER PORTALU
  • BGK

Poprawa jakości powietrza: Polski Alarm Smogowy apeluje o kontynuację programów Kawka i Ryś

  • WNP.PL    18 marca 2016 - 13:54
Poprawa jakości powietrza: Polski Alarm Smogowy apeluje o kontynuację programów Kawka i Ryś
Programy są niezwykle pomocne w walce o czyste powietrze w Polsce (fot.pixabay.com)

• Polski Alarm Smogowy zaapelował o kontynuację i programów finansujących poprawę jakości powietrza w Polsce.
• To efekt pojawiających się w ostatnich dniach sygnałów o planowanej likwidacji programów Kawka oraz Ryś.
18 marca br. Polski Alarm Smogowy zaapelował do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz sprawującego nad nim kontrolę Ministerstwa Środowiska o kontynuację i rozszerzenie programów finansujących poprawę jakości powietrza w Polsce, tj. programu KAWKA oraz RYŚ. To efekt pojawiających się w ostatnich dniach sygnałów o planowanej likwidacji programów finansowych do walki z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce.

- Czy w kraju o największym zanieczyszczeniu powietrza w UE czeka nas likwidacja dopłat do wymiany kotłów na węgiel i ocieplenia budynków? W wielu gminach oznaczałoby to koniec walki ze smogiem - podkreśla Polski Alarm Smogowy.

Czytaj też: Mazurek: Smog w miastach to nie jest problem, który można rozwiązać w trzy miesiące

Zarządzany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska program Kawka, pozwalał dotychczas gminom udzielać dotacji na wymianę nisko sprawnych kotłów węglowych o wysokiej emisji pyłów i związków rakotwórczych na urządzenia grzewcze spełniające odpowiednie standardy emisyjne (w tym na nowoczesne kotły węglowe).

Czytaj też: Program Ryś: nie ma chętnych banków do udziału w programie

Program ten jest niezwykle pomocny w walce o czyste powietrze w Polsce. Aż 60 proc. polskich domów jednorodzinnych ogrzewanych jest za pomocą prymitywnych kotłów zwanych „kopciuchami”. To właśnie one stanowią główne źródło pyłów i substancji rakotwórczych zatruwających powietrze w Polsce. Dzięki dotychczasowym dotacjom z programu Kawka wsparcie uzyskiwali zwykli mieszkańcy, również ci ubożsi, których po prostu nie stać na wymianę kotła czy pieca.

- Jeżeli potwierdzą się pogłoski na temat likwidacji tego programu to w ochronie powietrza cofniemy się o dekadę. To bardzo niepokojące sygnały. Zanieczyszczenie powietrza to najważniejszy problemem środowiskowo-zdrowotny Polski. Każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju przedwcześnie umiera około 45 tys. osób. Likwidacja dopłat byłaby skazaniem wielu milionów Polaków na oddychanie powietrzem o zanieczyszczeniu wielokrotnie przekraczającym dopuszczalne normy - podkreśla Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.