PARTNER PORTALU
  • BGK

Porozumienie Burmistrzów na Pomorzu

  • PAP    15 kwietnia 2011 - 14:51
Porozumienie Burmistrzów na Pomorzu

Gdynia, Hel, Kościerzyna, Władysławowo i gmina Gniewino podpisały w piątek w Gdańsku Porozumienie Burmistrzów. Samorządy zobowiązały się m.in. do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2020 r. o 20 proc. w porównaniu z 1990 r.
Pięć pomorskich samorządów należy do grupy 16 samorządów w Polsce i prawie 2,5 tys. w Europie, które podpisały Porozumienie Burmistrzów i zobowiązały się do podjęcia na swoim terenie działań na rzecz zrównoważonej energii.

Katarzyna Grecka z Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii w Gdańsku powiedziała, że podstawą porozumienia jest pakiet Klimatyczny "3 razy 20". Chodzi o zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. do 2020 r. w porównaniu z 1990 r., racjonalizację zużycia energii przez zmniejszenie zapotrzebowania o 20 proc. i zwiększenie udziału źródeł energii odnawialnej średnio o 20 proc. w Unii Europejskiej i w Polsce o 15 proc. Po podpisaniu deklaracji samorządy muszą opracować, wdrażać i monitorować plan zrównoważonego działania oraz organizować każdego roku Dni Energii na swoim terenie, w porozumieniu z UE. Jak wyjaśniła Grecka, plan polega na działaniach w budownictwie, infrastrukturze, zagospodarowaniu przestrzennym terenu, budowie odnawialnych źródeł energii oraz transporcie publicznym i prywatnym.

Idea Porozumienia Burmistrzów rozpoczęła się w 2008 r. i do 14 kwietnia br. podpisało je prawie 2,5 tys. samorządów - najwięcej, prawie tysiąc we Włoszech. W Polsce: 16 samorządów m.in. Warszawa, Bielsko-Biała, gmina Łubianka oraz pięć samorządów pomorskich.

Dzięki podpisaniu porozumienia, samorządy mogą ubiegać się o unijne fundusze na inwestycje, mają możliwość kreowania tzw. zielonych miejsc pracy - szacuje się, że w Europie może powstać 1,5 mln takich miejsc pracy - poprawić jakość powietrza oraz zmniejszyć koszty opieki zdrowotnej poprzez poprawę standardu życia.

Wiceprezydent Gdyni Marek Stępa w imieniu wszystkich samorządów powiedział, że "w ramach porozumienia samorządy będą robiły to, co i tak już po trosze wszystkie robią". Wyjaśnił, że chodzi głównie o racjonalizację zużycia energii, zmniejszenie emisji CO2, o działania w celu zastąpienia energii produkowanej ze źródeł kopalnych energią ze źródeł odnawialnych.

Grecka wyjaśniła, że polskie gminy nie przystępują licznie do porozumienia, bo się obawiają rozliczeń z działalności w ramach tej inicjatywy. "Nie ma systemu rozliczania samorządów z działalności w ramach porozumienia. Jest natomiast obowiązek monitorowania i raportowania co dwa lata, co udało i czego nie udało się zrobić" - podkreśliła.

Jest przekonana, że porozumienie podpisują najbardziej aktywne samorządy, a ich liczba będzie wzrastała. Poinformowała, że do porozumienia może przystąpić każdy samorząd i sam o tym podejmuje decyzję. "Jest to oddolna inicjatywa samorządów w całej Europie" - dodała.

Porozumienie Burmistrzów zostało podpisane podczas rozpoczętych w piątek w Gdańsku Pomorskich Dni Energii. W ich ramach na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego został też otwarty Energetyczny Domek, w którym prezentowane są indywidualnym odbiorcom innowacyjne technologie wytwarzania ekologicznej energii. Pokazywane są m.in. turbina wiatrowa, pompa ciepła, kolektor słoneczny i system zarządzania energią. Domek będzie dostępny przez trzy miesiące.

Celem Pomorskich Dni Energii jest przybliżenie mieszkańcom Pomorza nowoczesnych i innowacyjnych możliwości poprawienia efektywności energetycznej, możliwości wykorzystania alternatywnych źródeł energii i ochrony środowiska. Organizacja wydarzenia była inspirowana inicjatywą Komisji Europejskiej, która w br. zachęcała europejskie regiony do aktywnego uczestnictwa w Europejskim Tygodniu Zrównoważonej Energii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Olusiek, 2011-11-20 10:21:22

    ciekawe wiadomości :)
  • OJ UE !, 2011-04-15 16:55:54

    Koniec końców zawsze dochodzi do porozumienia!!!KORZYSTNE SĄ TE ROZWIĄZANIA !!!"Będą robili to,co i tak robią"-super!