PARTNER PORTALU
  • BGK

Posadź swoje drzewko

  • wfosigw.pl    1 lutego 2011 - 14:17
Posadź swoje drzewko

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczył dotację do kwoty 850 tys. zł dla Fundacji Ekologicznej "Silesia” z przeznaczeniem na koordynację akcji "posadź swoje drzewko”.
Kampania pod tą nazwą prowadzona jest od 1991 roku. Z biegiem lat zmieniały się potrzeby i oczekiwania uczestników akcji. W pierwszych latach jej trwania miała charakter planowanego nasadzenia drzew i krzewów wokół szkół, głównie w celu poprawy walorów estetycznych. Z czasem stała się akcją tworzenia różnego typu ogrodów do arboretów włącznie. Dziś biorą w niej udział przede wszystkim szkoły i przedszkola, a także kluby ekologiczne, instytucje ochrony zdrowia i opieki społecznej, różne organizacje społeczne.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie terenów zadrzewionych i zakrzewionych, powstawanie ogrodów przyszkolnych oraz wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa i wyrabianie postaw i zachowań proekologicznych.

Do tej pory w ramach tej ekologicznej kampanii udało się w woj. śląskim posadzić ponad 500 tys. drzew i krzewów.

Dzięki temu systematycznie przy placówkach oświatowo - wychowawczych powstały "żywe pracownie dydaktyczno - naukowe", gdzie nauczyciele mają możliwość prowadzenia zarówno zajęć lekcyjnych jak i pozalekcyjnych. Lekcje prowadzone w ogrodzie wpływają na ujawnianie uzdolnień i zainteresowań biologiczno - przyrodniczych oraz pogłębianie aktywności, inicjatywy i samodzielności uczniów. Ponadto rośliny i zwierzęta żyjące w ogrodzie, mogą być wykorzystywane do zaznajamiania uczniów z różnorodnymi ogólnobiologicznymi zagadnieniami oraz różnymi przejawami wrażliwości organizmów. Natomiast praca w ogrodzie szkolnym służy m. in. zaznajamianiu uczniów w uprawą i pielęgnacją drzew i krzewów, z ich budową i biologią oraz przystosowaniami, a także z narzędziami ogrodniczymi i ich zastosowaniem. Udział w tworzeniu ogrodów szkolnych i prowadzenie w nich zajęć to zatem sprawdzona szansa na atrakcyjną lekcję przyrody, biologii, ekologii i ochrony środowiska.

Środki Funduszu w tegorocznym konkursie przeznaczone zostaną na zakup 35 tys.sadzonek roślin. Sadzeniem drzew i krzewów oraz pielęgnacja w placówkach oświatowych należy do dzieci i młodzieży. Koordynacją, organizacja i kontrolą zajmują się osoby wyznaczone przez Fundację. Organizatorzy akcji przewidują przeprowadzenie dwóch jej edycji –wiosennej do 28 lutego i jesiennej – do 31 sierpnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Beata, 2011-02-02 20:09:02

    Kiedyś to były czyny społeczne, potem je zarzucono, a teraz odgrzebano - zmieniając nico nazwę i formę, a w sumie chodzi mniej więcej o to samo i dobrze! I dobrze- dzieciaki niech nauczą się solidnej pracy i dbałości o środowisko- o nasze wspólne dobro!