PARTNER PORTALU
  • BGK

Posłowie: źródła geotermalne w Koninie i Kole mogą wpłynąć na ograniczenie emisji CO2 przez Polskę

  • PAP/AT    28 stycznia 2016 - 11:50
Posłowie: źródła geotermalne w Koninie i Kole mogą wpłynąć na ograniczenie emisji CO2 przez Polskę

Szyszko ocenił, że zasoby geotermalne i biomasa są szansą Polski w energii odnawialnej (Jan Szyszko, fot.mos.gov.pl)

• Zasoby geotermalne i biomasa są szansą Polski w energii odnawialnej.
• Potrzebne jest wsparcie finansowe i opracowanie programu rozwoju energetyki geotermalnej.
• Energetyka geotermalna może stanowić uzupełnienie innych źródeł OZE.
Zdaniem wielkopolskich parlamentarzystów, źródła geotermalne zlokalizowane w Koninie i Kole mogą wpłynąć na ograniczenie przez Polskę emisji CO2 i być szansą dla tego rejonu, który jest silnie związany z przemysłem ciężkim.

Z pytaniem do ministra środowiska Jana Szyszki w sprawie rozwoju energetyki geotermalnej w Polsce zwrócili się w Sejmie wielkopolscy posłowie PO Tomasz Nowak i Paweł Arndt.

W ub. roku w Koninie dowiercono się do wód geotermalnych o rekordowej w skali kraju temperaturze ok. 97 stopni C. W Kole rozpoznano źródło wody geotermalnej, jednak miastu brakuje środków na przeprowadzenie pierwszego odwiertu.

Według posłów, źródła geotermalne w Koninie i Kole stanową nową szansę dla tego regionu, który silnie związany jest z przemysłem ciężkim, a dzięki tym zasobom może stać się symbolem Polski przyjaznej środowisku. Potrzeba jednak wsparcia finansowego i opracowania programu rozwoju energetyki geotermalnej.

"Polsce potrzebne są odnawialne źródła energii, potrzebna jest również energia ze źródeł geotermalnych (…) Oczywiście te warunki nie są tak dobre, jak np. w Islandii, gdzie udział energii geotermalnej w energii ogółem wynosi powyżej 26 proc. Ale tak czy inaczej to co mamy, powinniśmy starać się wykorzystać" - powiedział Arndt.

Czytaj też: Ranking energii odnawialnej za rok 2015: Oto najlepsze powiaty i gminy

Parlamentarzyści PO podkreślali, że energetyka geotermalna może stanowić niezwykle cenne uzupełnienie innych źródeł OZE, a także energetyki konwencjonalnej. Ich zdaniem, rozwój tego typu przedsięwzięć może nieść za sobą różnego rodzaju korzyści poboczne, jak rozwój miejsc rekreacyjno-leczniczych czy edukacyjno-naukowych.

Pos. Nowak przypomniał, że 1 grudnia podczas polskiej prezentacji w ramach szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu minister środowiska Jan Szyszko ocenił, że zasoby geotermalne i biomasa są szansą Polski w energii odnawialnej. Poseł, że, w regionie pozytywnie odebrano paryskie stanowisko ministra.

Odpowiadając na zapytanie parlamentarzystów, podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska Mariusz Gajda podkreślił, że nie ma wątpliwości, co to tego, że "geotermia jest wielką szansą dla Polski, wielką szansą w wykorzystaniu OZE". "Trochę szkoda, że państwo z Platformy Obywatelskiej osiem lat temu wstrzymali rozwój geotermii toruńskiej, bo w tej chwili już mielibyśmy dużo więcej doświadczeń" - dodał.

Gajda zaznaczył, że w tej chwili cały program związany z geotermią będzie tworzony na nowo. "Będzie całkowicie apolityczny i będzie służył temu, aby to ciepło wykorzystać przede wszystkim dla ludzi, dla mieszkańców, czyli można powiedzieć, że będą tworzone pewne programy związane z kompleksowym wykorzystaniem tych źródeł geotermalnych, ale przede wszystkim na cele ciepłownicze" - mówił. Stwierdził też, że wykorzystywanie tych zasobów do celów innych niż ciepłownicze, np. na użytek Aquaparków jest możliwe jedynie, jeżeli ciepła tych wód będzie wystarczająco wiele.

KOMENTARZE (1)

  • geolog, 2016-01-29 10:50:22

    Skierniewice czekają!NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: