Posłowie: źródła geotermalne w Koninie i Kole mogą wpłynąć na ograniczenie emisji CO2 przez Polskę

• Zasoby geotermalne i biomasa są szansą Polski w energii odnawialnej.
• Potrzebne jest wsparcie finansowe i opracowanie programu rozwoju energetyki geotermalnej.
• Energetyka geotermalna może stanowić uzupełnienie innych źródeł OZE.
Posłowie: źródła geotermalne w Koninie i Kole mogą wpłynąć na ograniczenie emisji CO2 przez Polskę
Szyszko ocenił, że zasoby geotermalne i biomasa są szansą Polski w energii odnawialnej (Jan Szyszko, fot.mos.gov.pl)

Zdaniem wielkopolskich parlamentarzystów, źródła geotermalne zlokalizowane w Koninie i Kole mogą wpłynąć na ograniczenie przez Polskę emisji CO2 i być szansą dla tego rejonu, który jest silnie związany z przemysłem ciężkim.

Z pytaniem do ministra środowiska Jana Szyszki w sprawie rozwoju energetyki geotermalnej w Polsce zwrócili się w Sejmie wielkopolscy posłowie PO Tomasz Nowak i Paweł Arndt.

W ub. roku w Koninie dowiercono się do wód geotermalnych o rekordowej w skali kraju temperaturze ok. 97 stopni C. W Kole rozpoznano źródło wody geotermalnej, jednak miastu brakuje środków na przeprowadzenie pierwszego odwiertu.

Według posłów, źródła geotermalne w Koninie i Kole stanową nową szansę dla tego regionu, który silnie związany jest z przemysłem ciężkim, a dzięki tym zasobom może stać się symbolem Polski przyjaznej środowisku. Potrzeba jednak wsparcia finansowego i opracowania programu rozwoju energetyki geotermalnej.

"Polsce potrzebne są odnawialne źródła energii, potrzebna jest również energia ze źródeł geotermalnych (…) Oczywiście te warunki nie są tak dobre, jak np. w Islandii, gdzie udział energii geotermalnej w energii ogółem wynosi powyżej 26 proc. Ale tak czy inaczej to co mamy, powinniśmy starać się wykorzystać" - powiedział Arndt.

Czytaj też: Ranking energii odnawialnej za rok 2015: Oto najlepsze powiaty i gminy

Parlamentarzyści PO podkreślali, że energetyka geotermalna może stanowić niezwykle cenne uzupełnienie innych źródeł OZE, a także energetyki konwencjonalnej. Ich zdaniem, rozwój tego typu przedsięwzięć może nieść za sobą różnego rodzaju korzyści poboczne, jak rozwój miejsc rekreacyjno-leczniczych czy edukacyjno-naukowych.

Pos. Nowak przypomniał, że 1 grudnia podczas polskiej prezentacji w ramach szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu minister środowiska Jan Szyszko ocenił, że zasoby geotermalne i biomasa są szansą Polski w energii odnawialnej. Poseł, że, w regionie pozytywnie odebrano paryskie stanowisko ministra.

Odpowiadając na zapytanie parlamentarzystów, podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska Mariusz Gajda podkreślił, że nie ma wątpliwości, co to tego, że "geotermia jest wielką szansą dla Polski, wielką szansą w wykorzystaniu OZE". "Trochę szkoda, że państwo z Platformy Obywatelskiej osiem lat temu wstrzymali rozwój geotermii toruńskiej, bo w tej chwili już mielibyśmy dużo więcej doświadczeń" - dodał.

Gajda zaznaczył, że w tej chwili cały program związany z geotermią będzie tworzony na nowo. "Będzie całkowicie apolityczny i będzie służył temu, aby to ciepło wykorzystać przede wszystkim dla ludzi, dla mieszkańców, czyli można powiedzieć, że będą tworzone pewne programy związane z kompleksowym wykorzystaniem tych źródeł geotermalnych, ale przede wszystkim na cele ciepłownicze" - mówił. Stwierdził też, że wykorzystywanie tych zasobów do celów innych niż ciepłownicze, np. na użytek Aquaparków jest możliwe jedynie, jeżeli ciepła tych wód będzie wystarczająco wiele.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Skierniewice czekają!

geolog, 2016-01-29 10:50:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE