PARTNER PORTALU
  • BGK

Postaw na recykling. To takie proste

  • AT    3 września 2011 - 13:20
Postaw na recykling. To takie proste

Średnio każdy Polak wytwarzał około 316 kg odpadów komunalnych rocznie. Energia zaoszczędzona dzięki recyklingowi pozwala zaoszczędzić wodę, a nawet zasilić komputer.
Choć o selektywnej zbiórce odpadów pisze i mówi się dużo, to niewiele osób decyduje się na segregację we własnych gospodarstwach. Tymczasem energia zaoszczędzona dzięki recyklingowi szklanej butelki pozwala zasilić komputer przez 25 min, recykling 1 tony papieru to oszczędność 26 500 litrów wody, a ponowne wykorzystanie aluminium z puszek jest o 60% tańsze niż uzyskiwanie tego surowca z rudy.

Zgodnie z opracowaniami Głównego Urzędu Statystycznego, w 2009 roku w Polsce wytworzono około 111 mln ton odpadów. Odpady komunalne,w 2009 roku stanowiły około 12 mln ton, a więc średnio każdy Polak Polak wytwarzał około 316 kg odpadów komunalnych rocznie.

Czytaj też: Śmieci z Mysłowic pojadą do Sosnowca

- Poziom selektywnej zbiórki odpadów jest u nas bardzo niski . W statystycznej gminie wynosi on od 2 procent  do 5 procent, a w sąsiadujących z nami Niemczech jest to ponad 90 procent.  Aby poprawić te statystyki musimy zacząć segregować odpady już dziś. Jest to prostsze, niż się wydaje i może przynieść wiele korzyści dla naszego środowiska i lokalnej społeczności”  – mówi Justyna Toroń, Specjalista ds. marketingu z firmy WPO Alba. - Wystarczy spojrzeć na sąsiadów zza Morza Bałtyckiego. W Szwecji zaledwie 3 procent odpadów trafia na wysypiska, reszta produkcji paliw i biopaliw, ogrzewa się nimi mieszkania – dodaje.

Czytaj też: Zbudują swój zakład do przetwarzania śmieci

Według ustawy o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001 r. pod pojęciem recyklingu "przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu”. Wykorzystywać można więc w ten sposób substancje zawarte w odpadach lub poszczególne materiały . Przykładem może być papier makulaturowy, z którego wytwarzana jest np. tektura falistai codzienna prasa.

Czytyaj też: Pan Bóg raczy wiedzieć - kto i kiedy posprząta lasy?

Segregacja odpadów to, z punktu widzenia ustawy, „zbieranie ich do specjalnie oznakowanych pojemników, z podziałem na rodzaj materiałów (surowców), z jakiego zostały wyprodukowane”. W Polsce najczęściej możemy spotkać pojemniki na szkło, makulaturę oraz plastik.

Ponieważ zobowiązania wobec norm unijnych wymagają naprawy systemu gospodarki odpadami, do 2020 roku odzysk oraz recykling surowców wtórnych z odpadów w Polsce musi wynieść minimum 50 procent, zaś poziom recyklingu i odzysku odpadów budowlanych minimum 70 procent.

- We Wrocławiu pierwszy krok, umożliwiający spełnienie wymogów Unii Europejskiej, mamy już za sobą. Było nim uruchomienie przez naszą firmę sortowni odpadów komunalnych, której zadaniem jest m.in. odzysk surowców wtórnych. Działalność sortowni i równolegle rozwijany przez firmę system selektywnej zbiórki pozwala na znaczne ograniczenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach. Jako pierwsza w Polsce WPO Alba wprowadziła na dużą skalę zbiórkę makulatury „u źródła” – wrocławianie korzystają ze specjalnych pojemników przeznaczonych tylko na ten surowiec. Tak zebrane odpady poddawane są następnie procesowi recyklingu – mówi Justyna Toroń.

Segregując odpady nie tylko ograniczamy ich ilość we własnym otoczeniu, ale przede wszystkim chronimy zasoby naturalne . Zastosowanie surowców wtórnych zmniejsza zużycie surowców pierwotnych. W wielu przypadkach powstałe odpady mogą zostać wykorzystane do wytworzenia nowych produktów, np. z przetworzonych butelek PET produkuje się odzież z polaru. Warto także pamiętać o tym, że wydobywanie surowców naturalnych skutkuje degradacją środowiska naturalnego, dlatego też wskazane jest powtórne wykorzystywanie tych, które są nośnikiem energii. Selektywna zbiórka przybliża Polskę do osiągnięcia ustalonych przez Unię Europejską poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, oddalając zagrożenie nałożenia na nasz kraj dotkliwych kar finansowych.

- Zwiększone zapotrzebowanie na kontenery i worki do segregowania odpadów oznacza, że mieszkańcy Wrocławia coraz bardziej otwierają się na kwestie ekologii i recyklingu. A to cieszy – mówi Justyna Toroń z firmy WPO Alba SA. - Odpowiednie segregowanie nie jest zadaniem męczącym, a większość odpadów opakowaniowych ze szkła, papieru, tworzyw sztucznych i metali to cenne źródło surowców wtórnych, które właściwie posegregowane, mogą zostać poddane przetworzeniu celem ponownego wykorzystania. Pamiętajmy, że Ziemi nie otrzymaliśmy w spadku po naszych przodkach, ale dzierżawimy ją od przyszłych pokoleń. I to od nas zależy ich dobrobyt – dodaje.

Co na co dzień możemy zrobić, aby ograniczyć ilość odpadów trafiających na wysypiska:


- Zmień nastawienie! Gromadzisz nie śmieci, ale odpady. Śmieci nie sposób ponownie wykorzystać. Odpady mogą nam służyć wielokrotnie. Przykład? Aluminiowa puszka
w poprzednim wcieleniu również była … puszką.
- Wyprodukowanie 1 tony papieru to ścięcie 17 drzew i zanieczyszczenie 440.000 litrów wody. Mając tego świadomość, może łatwiej przyjdzie Ci wyrzucać zużyte papiery do osobnego pojemnika koloru niebieskiego.
- Dokonuj właściwych wyborów – wybieraj napoje w butelkach szklanych, a następnie umieszczaj je w odpowiednim pojemniku – w ten sposób oszczędzasz energię równą ilości potrzebnej do zaświecenia 100 watowej żarówki przez 4 godziny!
- Unikaj jednorazowych tacek, sztućców, naczyń, maszynek do golenia - wybierz wielorazowe, trwalsze.
- Tam, gdzie nie ma możliwości uniknięcia plastikowych opakowań, staraj się użyć ich wielokrotnie, np. w plastikowych pudełkach możesz przechowywać żywność.
- Do żółtych pojemników przeznaczonych na plastik możesz wyrzucać także czyste opakowania metalowe, np. puszki aluminiowe i stalowe po napojach i konserwach.
- Do pojemników na szkło wyrzucaj odpady pozbawione nakrętek wykonanych z innych materiałów, np. metal, plastik.
- Jeżeli w opakowaniach ze szkła i plastiku znajdują się substancje gęste – należy takie opakowanie umyć bądź przepłukać.
- Przed wyrzuceniem odpadu papierowego oczyść go z wszystkich elementów wykonanych z innych tworzyw, np. spinaczy biurowych, płóciennych okładek.
- Pamiętaj, że sklepy mają obowiązek odebrać od nas tyle sztuk zużytego sprzętu elektronicznego, ile kupimy. Dotyczy to również suszarek, telefonów komórkowych czy zabawek dla dzieci - każdego przedmiotu, na którym jest znak przekreślonego koszyka.
- Zabronione jest (pod karą grzywny) wrzucanie do pojemników na zmieszane odpady komunalne zużytego sprzętu AGD, np. telewizorów, komputerów, telefonów komórkowych,  radioodbiorników oraz świetlówek i termometrów.
- Nie wszystko jest dostępne dla Twojego oka – profesjonalne pojazdy wywożące odpady posiadają wewnątrz trzy przegrody. Posegregowane odpady trafiają do odpowiedniej z nich. Nie są ze sobą mieszane!

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-02-24 11:50:15

    Pani Justyna Toroń, Specjalista ds. marketingu z firmy WPO Alba , -dlaczego śmieci wozicie na składowisko w Lubinie? Polityka odpadowa prowadzona przez ALBA Wrocław polega głównie zbieranie i transportowanie odpadów. Doczyszczalnia odpadów przerabia wyłącznie odpady posegregowane u źródła. P...roponuję wdrożenie technologi segregacji mieszanego strumienia odpadów komunalnych stałych z wykorzystaniem wszystkich frakcji - rekultywacja.ovh.org Mogę wdrożyć technologię w dowolnym obiekcie - oczekuję woli współpracy.  rozwiń