PARTNER PORTALU
 • BGK

Poszukiwane startupy, które pomogą utylizować odpady

 • PAP/rs    30 października 2017 - 13:01
Poszukiwane startupy, które pomogą utylizować odpady

PGE Ventures szczególnie zachęca do aplikowania startupy technologiczne, które mają pomysły na zagospodarowanie popiołów i innych ubocznych produktów spalania Fot. Shutterstock.com

Fundusz PGE Ventures chce wesprzeć startupy, które mogą się pochwalić ciekawymi pomysłami na zagospodarowanie popiołów i innych ubocznych produktów spalania - poinformowała w poniedziałek Polska Grupa Energetyczna.
• PGE Ventures szczególnie zachęca do aplikowania startupy technologiczne, które mogą pochwalić się ciekawymi pomysłami na zagospodarowanie popiołów i innych ubocznych produktów spalania (UPS), przede wszystkim gipsu syntetycznego.

• Spółka przekonuje, że projektów dotyczących utylizacji odpadów będących efektem spalania paliw kopalnych jest obecnie najmniej.

• Prezes PGE Henryk Baranowski wskazuje, że to właśnie projekty tego typu są ważne dla PGE Ventures - z uwagi na szerokie perspektywy rozwoju tego rynku, jak i z punktu widzenia praktycznych i strategicznych aspektów funkcjonowania całej Grupy PGE.

 

- Fundusz PGE Ventures liczy, że będzie miał szansę wesprzeć startupy działające w obszarze zagospodarowania popiołów i innych ubocznych produktów spalania i w krótkim terminie wdrażać tego typu rozwiązana w Grupie PGE. Nowoczesne metody zagospodarowania popiołów i innych ubocznych produktów spalania, w tym gipsu, są na chwilę obecną jednym z głównych biznesowych obszarów zainteresowania naszego funduszu. PGE Ventures będzie konsekwentnie szukał rozwiązań pozwalających wyjść naprzeciw tym wyzwaniom - powiedział cytowany w komunikacie prezes PGE Ventures Piotr Czak.

PGE Ventures we wrześniu wystartowało z programem scoutingowym, który ma wyłowić z rynku najbardziej perspektywiczne startupy. - Fundusz szczególnie zachęca do aplikowania startupy technologiczne, które mogą pochwalić się ciekawymi pomysłami na zagospodarowanie popiołów i innych ubocznych produktów spalania (UPS), przede wszystkim gipsu syntetycznego. Prowadzony przez PGE Ventures program scoutingowy dla startupów daje młodym przedsiębiorcom szansę na rozwój prowadzonych przez nich projektów. Spółki znajdujące się w fazie wzrostu i wpisujące się w szeroki łańcuch wartości Grupy PGE mogą zgłaszać się do programu i liczyć na pozyskanie wsparcia finansowego funduszu. Cele uruchomionego we wrześniu programu scoutingowego PGE Ventures są realizowane zgodnie z założonym harmonogramem i kamieniami milowymi - napisano w komunikacie PGE.

Jak przekonuje spółka choć jakość zgłoszonych dotychczas projektów stoi na bardzo wysokim poziomie i "satysfakcjonująca" jest także ich łączna liczba, to jednak projektów dotyczących utylizacji odpadów będących efektem spalania paliw kopalnych jest najmniej.

Tymczasem - jak wskazuje prezes PGE Henryk Baranowski - to właśnie projekty tego typu są ważne zarówno dla samego funduszu PGE Ventures - z uwagi na szerokie perspektywy rozwoju tego rynku, jak i z punktu widzenia praktycznych i strategicznych aspektów funkcjonowania całej Grupy PGE.

Spółka wskazuje, że utylizacja odpadów zyskuje coraz większe znaczenie na świecie. Trend ten jest szczególnie widoczny w Europie, gdzie prognozowany jest wzrost wskaźnika utylizacji UPS wynikający z dynamicznego rozwoju nowych technologii, głównie związanych z zagospodarowaniem popiołu lotnego i gipsu syntetycznego. Komisja Europejska proponuje kompleksową zmianę liniowego modelu gospodarki na gospodarkę o obiegu zamkniętym (ang. circular economy), co przyspieszy rozwój przedsiębiorstw zajmujących się zagospodarowaniem odpadów, w tym odpadów powstających w procesie produkcji energii.KOMENTARZE (3)

 • Artmetic, 2017-11-02 01:23:54

  Finansowanie startupów, biznesplany pod kredyty: zajrzyj na stronę Artmetic!
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-10-31 13:55:24

  Trzeba likwidować spalania ze szkodliwymi odpadami.
 • hajer, 2017-10-30 14:30:25

  Jeśli PGE firmuje tego typu inicjatywy, to jest z ta grupą baaardzo źle. Jakie start-upy? Jacy młodzi przedsiębiorcy?? Tego typu technologie są znane od wielu lat i trzeba naprawdę solidnych umysłów, aby coś nowego a przede wszystkim ekonomicznie (!!) uzasadnionego wymyślić. Pomysł ten jest, jak mi ...się wydaje, jakąś wydmuszką, nie wiem tylko czego.  rozwiń