PARTNER PORTALU
 • BGK

Potok Służewiecki, Pałac w Wilanowie: Ekologia kontra rzeczywistość dużego miasta

 • Zbigniew Wąsik    15 kwietnia 2016 - 14:45
Potok Służewiecki, Pałac w Wilanowie: Ekologia kontra rzeczywistość dużego miasta
Wilanowski ekosystem jest zagrożony (fot. pixabay.com)

• Zespół pałacowo-parkowy Wilanów znalazł się pod silną presją urbanizacyjną.
• Godzenie deweloperów z muzealnikami to jak godzenie ognia z wodą.
• Potok Służewiecki to istna ekologiczna kwadratura koła. Władze dzielnicy też mają związane ręce.
Zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie to jeden z najcenniejszych polskich zabytków. Tym cenniejszy, że pomimo wszelkich historycznych zawirowań, wraz z otaczającym go parkiem zachował swoją pierwotną barokową formę. Bogactwo tego obszaru łączy w sobie zarówno historyczne zabytki architektury i sztuki dawnej rezydencji królewskiej, pałacowych ogrodów, jak również pozostałości infrastruktury dawnego zaplecza gospodarczego.

Konsekwencje przynależności do metropolii

Wilanów jest też jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów zabytków. Nie tylko ze względu na zgromadzone w nim unikalne dzieła sztuki i piękne otoczenie, ale także na bogaty program imprez artystycznych i edukacyjnych oferowanych przez wilanowskie muzeum.

Ale pałac i park znajdujące się kiedyś pod Warszawą obecnie znalazły się w jej granicach wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Od zachodu teren parku wilanowskiego graniczy z bardzo ruchliwym ciągiem komunikacyjnym oddzielającym park i zabudowania pałacowe od bardzo dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Wilanów, na północy sąsiaduje z Elektrociepłownią Siekierki, od południa z Potokiem Służewieckim, a niebawem będzie graniczyć z południową obwodnicą Warszawy, od wschodu zaś z Jeziorem Wilanowskim zasilanym przez Potok Służewiecki.

Największym zagrożeniem dla unikalnego ekosystemu Wilanowa są zanieczyszczenia pochodzące z już istniejących i projektowanych ciągów komunikacyjnych oraz bardzo zanieczyszczony Potok Służewiecki. Rozbudowująca się bardzo dynamicznie dzielnica Wilanów i EC Siekierki też nie są najmilszym sąsiedztwem dla zespołu pałacowo-parkowego Wilanów.

Rezerwat w mieście - jak zapobiec zagrożeniom?

Nasilająca się presja urbanizacyjna na historyczną enklawę Wilanowa i jego unikalny ekosystem, kolejne decyzje administracyjne oraz plany zagospodarowania przestrzennego stoją w jaskrawej sprzeczności z dążeniem do zachowania historycznych osi urbanistycznych wokół królewskiej rezydencji. Zagrożone są także park i królewskie ogrody wraz z pobliskim rezerwatem przyrody Morysin.

Dlatego też zespół pracowników Muzeum w Wilanowie przy współpracy zaproszonych ekspertów, korzystając ze wsparcia finansowego w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zrealizował program badawczy mający odpowiedzieć na pytanie, jak zapobiegać istniejącym zagrożeniom.

Przebadano różne czynniki wpływające na stan ekosystemów, przeanalizowano niepokojące sygnały, wykonano niezbędne pomiary, aby zgromadzić dane do opracowania strategii minimalizowania niepożądanych efektów urbanizacji i zmian klimatycznych. W czasie realizacji programu (kwiecień 2014 – kwiecień 2016) prowadzona była zakrojona na szeroką skalę działalność edukacyjna mająca na celu przekazanie społeczeństwu wiedzy na temat różnorodności biologicznej ekosystemu w granicach historycznej rezydencji wilanowskiej i co za tym idzie – budowanie poczucia wspólnej odpowiedzialności społecznej za zachowanie biologicznej, ekologicznej i ekonomicznej wartości tego unikalnego obszaru.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • byłysPZP, 2016-04-19 12:35:08

  Znam "Radę" :"Hajże na" Niechluje !" "o wskrzeszeniu Polski była rada, O dobru pospolitym, głupi, u was zwada? Nie można było, głupi, ani się rozmówić, Głupi, ani porządku, ani postanowić"
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-04-18 08:17:50

  Czyli wyloty ściekowe musza być? Nie można ich wprowadzić w system kanalizacyjny?