PARTNER PORTALU
  • BGK

Potrzebne procedury dla placówek oświatowych na wypadek smogu

  • AW    14 grudnia 2017 - 15:35
Potrzebne procedury dla placówek oświatowych na wypadek smogu
Na mocy obowiązujących przepisów prawa, dyrektor szkoły może w sytuacji wyjątkowej i uzasadnionej, do której można zaliczyć smog, ustalić dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (fot.pixabay)

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak ponownie zaapelował do minister Anny Zalewskiej o podjęcie działań zmierzających do sformułowania wytycznych o charakterze systemowym, uwzględniających sposób postępowania jednostek systemu oświaty w sytuacji podwyższonych norm zanieczyszczenia powietrza.
Warszawa jest miastem, gdzie we wszystkich przedszkolach zostaną zamontowane oczyszczacze powietrza. Od kilku lat w stołecznych 60 żłobkach i 12 miniżłobkach takie urządzenia z powodzeniem oczyszczają powietrze od pyłów i szkodliwych substancji, ale także kurzu, alergenów i bakterii.

– Po wprowadzeniu oczyszczaczy do żłobków kilka lat temu i do wybranych przedszkoli w tym roku otrzymaliśmy szereg zapytań, czy naszym programem mogą zostać objęte kolejne placówki. Dlatego też po analizie naszych tegorocznych możliwości finansowych podjęłam decyzję, że wyposażymy wszystkie 350 warszawskich przedszkoli w oczyszczacze powietrza – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Podobne działania podjęte zostały również m.in. w Rzeszowie. Rzecznik praw dziecka Marek Michalak zauważa jednak, że smog, będąc szczególnie niebezpieczny dla dzieci, wymaga systemowych działań zaradczych.

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka nadal aktualny pozostaje problem braku szczegółowych wytycznych uwzględniających sposób postępowania jednostek systemu oświaty w sytuacji podwyższonych norm zanieczyszczenia powietrza.

Na mocy obowiązujących przepisów prawa dyrektor szkoły może w sytuacji wyjątkowej i uzasadnionej, do której można zaliczyć smog, ustalić dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

– Działanie takie wydaje się jednak niewystarczające i niezapewniające uczniom bezpieczeństwa w przypadku przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza – ocenia RPD.

W liście do ministra edukacji narodowej Marek Michalak zwraca się o poinformowanie go, w ilu i w jakich szkołach w bieżącym roku szkolnym nie obyły się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze ze względu na przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PMl0.

- Proszę też panią minister o podjęcie działań zmierzających do sformułowania wytycznych o charakterze systemowym, uwzględniających sposób postępowania jednostek systemu oświaty w sytuacji podwyższonych norm zanieczyszczenia powietrza – kończy list rzecznik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Sam, 2017-12-15 08:40:07

    I co? Już znaleźli się kolesie co to będą wciskać urządzenia oczyszczające powietrze. Kiedy wreszcie ta mafia skończy swoją działalność?