PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstało 10 biogazowni rolniczych

  • PAP    25 marca 2011 - 10:16
Powstało 10 biogazowni rolniczych

W 2010 r. w ramach programu rozwoju rolniczych biogazowni powstało 10 takich obiektów. Główne bariery w rozwoju tych źródeł energii Ministerstwo Gospodarki uważa za usunięte.
Odpowiadając na pytania posłów Platformy Obywatelskiej o program rozwoju biogazowni, wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska mówiła, że powstałe w ubiegłym roku biogazownie rolnicze mają moc od 0,2 do 2 MW i łącznie dostarczają ok. 10 MW mocy elektrycznej oraz 9 MW mocy cieplnej.

W 2010 r. moc wszystkich biogazowni – nie tylko rolniczych – wyniosła 80 MW. Rząd liczy, że w 2011 r. przekroczy 100 MW. Celem programu jest wybudowanie do 2020 r. biogazowni w każdej gminie – podkreśliła wiceminister. Działalność biogazowni jest regulowana ale niekoncesjonowana, wystarczy wpis do rejestru prowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki.

Mówiąc o ułatwieniach finansowych minister podkreśliła, że w 2010 r. dofinansowanie z programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko” otrzymało pięć podmiotów i wyniosło one 68 mln zł. Z kolei z programu wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych dofinansowanie wyniosło 47 mln zł.

Czytaj też: Gdzie są małe rolnicze biogazownie?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.