PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstaną odrębne uchwały antysmogowe dla Poznania, Kalisza i reszty Wielkopolski

  • MN    17 sierpnia 2017 - 15:43
Powstaną odrębne uchwały antysmogowe dla Poznania, Kalisza i reszty Wielkopolski
Uchwały antysmogowe mają obowiązywać od 1 maja 2018 roku. (fot. fotolia)

Już w przyszłym roku w województwie wielkopolskim, w tym na terenie miasta Poznania, mają obowiązywać ograniczenia spalania paliw stałych najgorszej jakości.
• Zapisy takie mają znaleźć się w tzw. uchwałach antysmogowych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

• Opracowano założenia do trzech odrębnych uchwał antysmogowych: dla Poznania, Kalisza i pozostałej części województwa wielkopolskiego.

• W najbliższym czasie zostaną one zarekomendowane Zarządowi Województwa Wielkopolskiego.

We wrześniu, projekty uchwał zostaną poddane konsultacjom społecznym i opiniowaniu, aby w listopadzie mogły stać się przedmiotem obrad Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Według zespołu powołanego przez zarząd województwa, uchwały antysmogowe na terenie woj. wielkopolskiego wejdą w życie 1 maja 2018 roku. Jak informują urzędnicy z Poznania, uchwala w stolicy Wielkopolski będzie miała na celu wprowadzenie zakazu spalania paliw stałych najgorszej jakości, w tym węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów, których stosowanie powoduje duże zanieczyszczenia pyłowe powietrza.

- Jestem przekonany, że już w sezonie grzewczym 2018/2019 w Poznaniu nastąpi poprawa jakości powietrza poprzez wyeliminowanie z handlu i użytkowania w przydomowych kotłowniach paliw stałych najgorszej jakości - stwierdził Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Czytaj też: Uchwały antysmogowe jednak nie będą martwym prawem?

Do końca 2023 roku z poznańskich domów będą musiały zniknąć przestarzałe, pozaklasowe kotły i piece (w tym piece kaflowe), powodujące największą emisję pyłów do powietrza. Cztery lata później mają zostać zlikwidowane pozostałe kotły, spełniające obecnie wymagania III i IV klasy emisyjności.

Przypomnijmy, że swoje uchwały antysmogowe przygotowano również w Małopolsce oraz na Śląsku i Zagłębiu. Od maja 2018 roku ma też funkcjonować uchwała antysmogowa w woj. opolskim. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Janusz, 2017-08-22 14:18:47

    Za smog odpowiada w głównej mierze spalanie niskiej jakości paliw, przestarzałe kotły grzewcze oraz ukształtowanie terenu. Najgorsze jest to, że tanim węglem nie palą tylko biedni. Dzisiaj sytuacja finansowa zdecydowanej większości rodzin jest dobra. Ludzi stać na papierosy, alkohol i kilka aut na ...podwórku, a "nie stać" na lepszy opał. Sam palę peletem i nie wychodzi wcale drogo w porównaniu do tego, jak paliłem kilka lat temu ekogroszkiem. Tonę naprawdę dobrego peletu idzie już kupić za 750zł.  rozwiń
  • wyborca sejmika, 2017-08-18 12:04:09

    Ludzie powiązania z sejmikiem woj. oraz urzędem marszałkowskim, dyrektorzy i członkowie zarządów spółek celowych i bezcelowych, szpitali zakładów budżetowych zarabiając od 20 40 tys. zł miesięcznie to mogą nawet palić markowym alkoholem bo ich stać. A co z tymi co maja 1000 zł emerytury czy pracowni...kami za grosze bo nie sa POrtyjni? Po uwaleniu przepisów w natychmiastowych trybie obniżenie wynagrodzeń do max 12 tys. zł brutto średniorocznie łączenie z premiami a nadwyżkę przekazać ludziom na finansowanie opału i wymiany pieców. Dołożę wszelkich starań aby w wielkopolskim samorządzie nie zasiadł żaden POkemonpeselowy.  rozwiń