Powstanie mapa akustyczna Legnicy

  • GK/www.portal.legnica.eu
  • 20-03-2012
  • drukuj
Do 20 marca w urzędzie miasta mogą być składane oferty na opracowanie mapy akustycznej i programu ochrony środowiska przed hałasem dla miasta Legnicy.
Gmina ogłosiła w tej sprawie przetarg. Obowiązek posiadania takiej dokumentacji przez miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców (jest ich w kraju 27) wynika z dostosowania polskich przepisów do dyrektywy Unii Europejskiej. Opracowania muszą być ponadto aktualizowane co 5 lat.

Mapa, składająca się z części opisowej i graficznej, musi identyfikować i charakteryzować źródła hałasu w mieście, np. samochody, pociągi czy zakłady przemysłowe oraz wskazywać tereny szczególnie nim zagrożone. Pomiary natężenia dźwięków przeprowadza się w różnych porach roku i o różnych porach dnia.

W Legnicy (zabierz głos/oceń prezydenta) badaniom będzie poddanych 35 ulic oraz rejonów, którymi przejeżdżają pociągi. Dopuszczalny normą poziom hałasu w śródmieściu w ciągu dnia wynosi 65 decybeli, w nocy – 45. Na osiedlach domków jednorodzinnych, w sąsiedztwie szpitali czy domów opieki nie powinien on być wyższy niż 55 decybeli za dnia i 40 w nocy.

Jeśli analiza wykaże przekroczenia norm, trzeba będzie przeciwdziałać temu zjawisku poprzez np. stosowanie ekranów akustycznych, szpalerów wyciszającej zieleni czy dźwiękoszczelnych okien. Określi to program ochrony środowiska miejskiego przed hałasem.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Taka mapa jest potrzebna!!! Centymetr po centymetrze trzeba sprawdzać cały obszar.Trzeba się za to zabrać jak najszybciej!Może już na wiosnę oznaczyć ją kolorami?

Anydej, 2012-03-23 15:06:01 odpowiedz

Największy hałas w Legnicy w porze nocnej powoduje pogotowie ratunkowe - ok. 70-75dB w odległości 50-100 m od ulicy.

baldi, 2012-03-20 22:03:59 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE