Powstanie narodowy program walki ze smogiem?

Parlamentarny zespół ds. ochrony powietrza oraz Narodowy Wieloletni Program Ochrony Powietrza - takie mają być nowe metody walki ze smogiem.
Powstanie narodowy program walki ze smogiem?
Sejmowa Komisji ds. Ochrony Środowiska skupi się na zagadnieniu niskiej emisji. Fot. krakow.pl

Szef małopolskiej PO Grzegorz Lipiec wyjaśnia, że parlamentarny zespół ds. ochrony powietrza będzie stanowić uzupełnienie prac Sejmowej Komisji ds. Ochrony Środowiska i skupi się przede wszystkim na zagadnieniu niskiej emisji.

"Przy stworzeniu systemu eksperckiego oraz współpracy z jednostkami samorządu lokalnego należy wypracować zmiany legislacyjne ułatwiające walkę o czyste powietrze" - zapowiedział lider PO w Małopolsce.

Jak finansować ochronę powietrza po roku 2020

Zwrócił także uwagę, że obecnie główne działania w zakresie poprawy jakości powietrza finansowane są ze środków unijnych. "Po roku 2020 będzie rosło znaczenie środków krajowych. Dlatego już dziś należy się zastanowić, jak będą finansowane działania z zakresu ochrony powietrza po roku 2020. Stąd propozycja ustanowienia w oparciu o ustawę o finansach publicznych Narodowego Wieloletniego Planu Ochrony Jakości Powietrza" - zapowiedział Grzegorz Lipiec. "Będzie to jeden z celów parlamentarnego zespołu ds. ochrony powietrza" - podkreślił.

Czytaj też: Polski Alarm Smogowy: strefy obszarowe poprawią stan powietrza

"W naszym przekonaniu niewystarczające są te instrumenty, które już są wprowadzane poprzez parlament, czyli tzw. ustawa antysmogowa, będąca nowelizacją ustawy o ochronie środowiska, czy ta wcześniejsza ustawa wprowadzona jeszcze przez Ministerstwo Gospodarki o kontroli i monitoringu paliw. Wydaje się, że musimy zrobić jeszcze więcej" - powiedział Grzegorz Lipiec.

Ustawa antysmogowa da instrumenty sejmikom

Ze smogiem ma pomóc walczyć przegłosowana w parlamencie na początku sierpnia br. ustawa antysmogowa. Da ona sejmikowi województwa prawo uchwalenia zakazu stosowania określonych instalacji, w których następuje spalanie. Uchwała będzie musiała jednak określić np. granice obszaru objętego ograniczeniami.

Poza tymi wymogami uchwała będzie mogła też określić czas obowiązywania ograniczeń w ciągu roku. Samorządy będą mogły określić rodzaje podmiotów bądź instalacji, które będą wyłączone z ograniczeń lub zakazów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do glor: Myślą ci, którzy promują stosowanie limitu prędkości 30 km/h na terenach miejskich jako zasady. Szukaj sojuszników wśród organizacji promujących korzystanie z rowerów i poprawę warunków ruchu pieszych w miastach.

Aktywna Mobilność, 2015-08-26 22:17:22 odpowiedz

A co z walka z hałasem drogowym w miastach, pomimo obwodnic jest głośno zwłaszcza w duzych miastach nocą! ktos powaznie myśli o rozwiązaniu tego problemu?

glor, 2015-08-24 11:06:28 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE