PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie narodowy program walki ze smogiem?

  • bad/PAP    21 sierpnia 2015 - 17:16
Powstanie narodowy program walki ze smogiem?

Sejmowa Komisji ds. Ochrony Środowiska skupi się na zagadnieniu niskiej emisji. Fot. krakow.pl

Parlamentarny zespół ds. ochrony powietrza oraz Narodowy Wieloletni Program Ochrony Powietrza - takie mają być nowe metody walki ze smogiem.
Szef małopolskiej PO Grzegorz Lipiec wyjaśnia, że parlamentarny zespół ds. ochrony powietrza będzie stanowić uzupełnienie prac Sejmowej Komisji ds. Ochrony Środowiska i skupi się przede wszystkim na zagadnieniu niskiej emisji.

"Przy stworzeniu systemu eksperckiego oraz współpracy z jednostkami samorządu lokalnego należy wypracować zmiany legislacyjne ułatwiające walkę o czyste powietrze" - zapowiedział lider PO w Małopolsce.

Jak finansować ochronę powietrza po roku 2020

Zwrócił także uwagę, że obecnie główne działania w zakresie poprawy jakości powietrza finansowane są ze środków unijnych. "Po roku 2020 będzie rosło znaczenie środków krajowych. Dlatego już dziś należy się zastanowić, jak będą finansowane działania z zakresu ochrony powietrza po roku 2020. Stąd propozycja ustanowienia w oparciu o ustawę o finansach publicznych Narodowego Wieloletniego Planu Ochrony Jakości Powietrza" - zapowiedział Grzegorz Lipiec. "Będzie to jeden z celów parlamentarnego zespołu ds. ochrony powietrza" - podkreślił.

Czytaj też: Polski Alarm Smogowy: strefy obszarowe poprawią stan powietrza

"W naszym przekonaniu niewystarczające są te instrumenty, które już są wprowadzane poprzez parlament, czyli tzw. ustawa antysmogowa, będąca nowelizacją ustawy o ochronie środowiska, czy ta wcześniejsza ustawa wprowadzona jeszcze przez Ministerstwo Gospodarki o kontroli i monitoringu paliw. Wydaje się, że musimy zrobić jeszcze więcej" - powiedział Grzegorz Lipiec.

Ustawa antysmogowa da instrumenty sejmikom

Ze smogiem ma pomóc walczyć przegłosowana w parlamencie na początku sierpnia br. ustawa antysmogowa. Da ona sejmikowi województwa prawo uchwalenia zakazu stosowania określonych instalacji, w których następuje spalanie. Uchwała będzie musiała jednak określić np. granice obszaru objętego ograniczeniami.

Poza tymi wymogami uchwała będzie mogła też określić czas obowiązywania ograniczeń w ciągu roku. Samorządy będą mogły określić rodzaje podmiotów bądź instalacji, które będą wyłączone z ograniczeń lub zakazów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Aktywna Mobilność, 2015-08-26 22:17:22

    Do glor: Myślą ci, którzy promują stosowanie limitu prędkości 30 km/h na terenach miejskich jako zasady. Szukaj sojuszników wśród organizacji promujących korzystanie z rowerów i poprawę warunków ruchu pieszych w miastach.
  • glor, 2015-08-24 11:06:28

    A co z walka z hałasem drogowym w miastach, pomimo obwodnic jest głośno zwłaszcza w duzych miastach nocą! ktos powaznie myśli o rozwiązaniu tego problemu?