PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie nowoczesne laboratorium

  • KB    16 kwietnia 2010 - 10:28
Powstanie nowoczesne laboratorium

Dzięki inwestycji lubuskie firmy będą miały dostęp do najnowszych wyników badań z dziedziny energetyki i odnawialnych źródeł energii.
W piątek, 16 kwietnia wicemarszałek Elżbieta Polak weźmie udzaił w uroczystości podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę hali laboratoryjnej dla energetyki i odnawialnych źródeł energii w Sulechowie.

Przedmiotem projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego jest budowa oraz wyposażenie energooszczędnego budynku laboratorium energetyki odnawialnej, w którym zastosowane będą wszystkie odnawialne źródła energii.

Źródła odnawialne w laboratorium podzielono na dwie grupy: elektryczne źródła odnawialne i cieplne źródła odnawialne.

Do grupy elektrycznych źródeł odnawialnych wchodzą systemy solarne oraz generatory wiatrowe. Urządzenia sterowane będą za pomocą systemu komputerowego. W celu stałego monitoringu i badania źródła energii zostały wyposażone w czujniki wielkości nieelektrycznych przetwarzające sygnały wejściowe nieelektryczne (np. prędkość wiatru, promieniowanie słoneczne, temperaturę itp.) oraz przetworniki elektryczne (mocy, prądu, napięcia). Całość stworzy system pomiarowy pozwalający na badanie oraz ocenę parametrów zastosowanych urządzeń. Przewiduje się, że część torów pomiarowych zostanie zrealizowana w technologii bezprzewodowej, z transmisją sygnałów pomiarowych.

Do grupy cieplnych źródeł odnawialnych należą: pompy ciepła, kolektory słoneczne, piec na biomasę, kominek z płaszczem wodnym, kondensacyjny kocioł grzewczy oraz część termiczna modułu kogeneracyjnego. Podobnie jak w przypadku źródeł elektrycznych również w tej grupie urządzenia zostały wyposażone w czujniki pomiarowe pozwalające na pomiar i przetworzenie wielkości wejściowych i wyjściowych tych urządzeń tworząc system pomiarowy.

Stworzenie jedynego w województwie ośrodka naukowo-badawczo-dydaktycznego z zakresu odnawialnych źródeł energii ma na celu zwiększenie konkurencyjności lubuskich firm na poziomie ogólnopolskim oraz europejskim poprzez ich dostęp do najnowszych wyników badań. Oprzyrządowanie laboratorium pozwoli na równoległą prace różnych źródeł energii odnawialnej (pomp, kolektorów, wiatraków) i określenie ich parametrów pracy w warunkach geograficznych i klimatycznych województwa lubuskiego.

Koszt inwestycji to 15 mln zł, z czego poziom dofinansowania wynosi 85 procent. Prace budowlane mają zakończyć się w lipcu br., rozpoczęcie prac badawczych i szkoleń planuje się w marcu 2011 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.