PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie Turnicki Park Narodowy? Ekolodzy lobbują, Lasy Państwowe odpowiadają

  • aw/PAP    9 marca 2018 - 15:07
Powstanie Turnicki Park Narodowy? Ekolodzy lobbują, Lasy Państwowe odpowiadają
Zdaniem rzeczniczki LP, symbole Bieszczad jak rysie, niedźwiedzie czy wilki nie są zagrożone, a ich populacja stale rośnie (fot.pixabay)

Ekolodzy z WWF oraz aktor Marcin Dorociński zbierali w piątek (9 marca) podpisy w Warszawie pod apelem o utworzenie parku narodowego w polskiej części Karpat. To ostoja dzikich drapieżników takich jak niedźwiedź, wilk, ryś, czy żbik - podkreślali.
  • Piątkowy happening na tzw. patelni, przy stacji Metro Centrum w Warszawaie miał związek z coroczną akcją ekologów WWF "Godziną dla Ziemi".
  • Przy okazji tej akcji w Polsce aktywiści od kilku lat wskazują na istotne problemy ekologiczne w naszym kraju.
  • Zwracali uwagę m.in. na kwestię zagrożonego wyginięciem morświna, wilka, regulacji polskich rzek. W tym roku ekolodzy zwracają uwagę na polską część Karpat. Zbierają podpisy pod utworzeniem Turnickiego Parku Narodowego.

"Jestem ambasadorem WWF od ok. 7 lat i wspieram wszelkie akcje uświadamiania siebie oraz swoich rodaków, jakie piękno mamy w naszym kraju, piękne dzikie zwierzęta (...). To ostatni moment żebyśmy powiedzieli sobie, że Ziemia dawała nam tyle przez wiele lat, to moment żebyśmy zrobili coś dla niej, szczególnie dla takich miejsc, naturalnie dzikich jak Puszcza Karpacka" - podkreślił aktor Marcin Dorociński.

Przypomniał, że inicjatywa powstania Turnickiego Parku Narodowego ma już kilkanaście lat, a jej cel to zachowanie ostoi dzikich zwierząt jak ryś, sóweczka, niedźwiedź czy wilk. Ekolodzy z WWF dodają, że w tym roku w Puszczy Karpackiej leśnicy chcą pozyskać 67 tys. metrów sześc. drewna.

Dorociński zaapelował o podpisywanie petycji pod utworzeniem nowego parku narodowego. Cel to 200 tys. podpisów.

"Musimy być bardziej odpowiedzialni, myśleć nie tylko o sobie, ale o przyszłości. Jeżeli będzie nas bardzo dużo to decydenci zwrócą uwagę, że jest wielu obywateli, którzy nie chcą nic dla siebie, tylko dla innych dla ziemi, dla zwierząt" - zaznaczył aktor.

Sebastian Kobus z WWF Polska wyjaśnił, że polska część Karpat obok Puszczy Białowieskiej to najcenniejszy region w Polsce, gdzie żyją duże drapieżniki. Dodał, że podobne do stołecznego happeningi ekolodzy będą urządzać np. w Łodzi, Lublinie, Gdańsku, Słupsku czy w Rzeszowie. Finał - 24 marca w Warszawie. Tego dnia o 20.30 czasu lokalnego na słynnych budowlach na świecie wygaszane są iluminacje i oświetlenie na 60 minut. Przez symboliczne zgaszenie świateł ekolodzy chcą promować zrównoważony rozwój, a także poszanowanie dla naturalnych zasobów planety.

Ekolodzy informują, że w "Sercu Karpat" gdzie chcą, by powstał park narodowy znajduje się blisko 6,5 tys. drzew o wymiarach pomnikowych (jodeł, buków i jaworów) mających nawet 300 lat. To również ostoja dla niedźwiedzi, wilków, rysi i żbików. W Puszczy żyją też rzadkie gatunki ptaków jak np. orzeł przedni, sóweczka czy bocian czarny.

Rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska w oświadczeniu  wskazała, że WWF chce zaistnieć akcją, która "nosi znamiona manipulacji".

- Raz stosuje historyczną i od wieków już nieadekwatną do stanu faktycznego nazwę "Puszcza Karpacka", obejmując nią bliżej nieokreślony obszar na południowym wchodzie Polski. Za chwilę używa zamiennie nazwy "Turnicki Park Narodowy", mimo że odnosi się ona do niewielkiego obszaru. Na dodatek wprowadza ludzi w błąd sugerując, że toczy się jakaś procedura administracyjna lub inna w sprawie powołania takiego parku, gdy tymczasem nigdy nie wyszło to poza sferę pomysłu grupki osób - nie ma takiego bytu jak "projektowany Turnicki Park Narodowy" - wskazała.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.