PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznaj programy ochrony klimatu Paryża, Helsinek, Heidelbergu, Bielska-Białej i Warszawy

  • wer    15 listopada 2011 - 14:01
Poznaj programy ochrony klimatu Paryża, Helsinek, Heidelbergu, Bielska-Białej i Warszawy

Europejskie miasta realizują na swoim terenie programy ochrony klimatu. Na co kładą w nich szczególny nacisk?
Każde z miast, będące sygnatariuszem Porozumienia Burmistrzów zobowiązało się do ograniczenia na swoim terenie emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenia zużycia energii na swoim terenie i zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. W tym też celu podjęło określone działania, obejmujące się przede wszystkim na  termomodernizację budynków, remont oświetlenia ulicznego i np. rozbudowę transportu.

Ostatnio przedstawiciele miast należących do niecodziennego projektu spotkali się w Bielsku-Białej podczas konferencji ''Rozwój energetyki innowacyjnej - budowanie bezpieczeństwa energetycznego miast i gmin''. Zebraliśmy dla naszych czytelników bardzo ciekawe prezentacje szczegółowo omawiające programy ochrony klimatu na terenie Paryża, Helsinek, Heildenbergu, Bielska-Białej, Warszawy (zamieszczamy je w dziale multimedia).

Denis Baupin, wicemer Paryża mówił o realizowanym w stolicy Francji programie modernizacji sieci ciepłowniczych i o termomodernizacji budynków mieszkalnych i użytku publicznego.

Z kolei Katri Kuusinsen, ekspert ds. energii z Helsinek podkreślała jak ogromne znaczenie dla zwiększenia efektywności energetycznej ma zmniejszenie ilości odpadów i instalacje kolektorów słonecznych na budynkach publicznych.

Z kolei Alexander Krohn, przedstawiciel Heildenbergu zaznaczył, że w programie ochrony klimatu równie ważne staje się podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców. W tym też celu w Heildenbergu szczególny nacisk kładzie się na organizację akcji promocyjnych i edukacyjnych, mających na celu uświadomienie mieszkańcom miast jak istotny mają oni wpływ na oszczędzanie energii.

O programach ochrony klimatu realizowanych przez polskie miasta, mówili natomiast przedstawiciele lokalnych władz Bielska - Białej, wiceprezydent miasta Zbigniew Michniowski (zabierz głos/oceń prezydenta) i Piotr Sołtysek z bielskiego magistratu oraz reprezentant urzędu miasta w Warszawie (zabierz głos/oceń prezydenta) Leszek Drogosz.

Samorządowcy z Bielska-Białej przybliżyli między innymi działania inwestycyjne w efektywność energetyczną, podjęte w latach 1990-2011.

Wśród nich znalazły się: całkowita likwidacja kotłowni węglowych w budynkach publicznych, termomodernizacje, termomodernizacje budynków mieszkalnych w zasobach spółdzielczych i komunalnych, wieloletni program modernizacji sieci ciepłowniczych (THERMA), program obniżenia niskiej emisji PONE (wymiana kotłów w budynkach prywatnych) - 600 wymienionych prywatnych kotłów węglowych, częściowa modernizacja oświetlenia publicznego i gruntowna modernizacja elektrociepłowni EC1.

Leszek Drogosz z urzędu miasta w Warszawie wspomniał zaś o inicjatywach miasta w zakresie odnawialnych źródeł energii. Mówił o wprowadzaniu zastosowania odnawialnych źródeł energii do realizowanych zadań inwestycyjnych, analizie wykorzystania geotermii do centralnego ogrzewania np. w Wawrze i Ursusie oraz o upowszechnieniu w obiektach publicznych paneli słonecznych oraz pomp ciepła.

Szczegóły w załącznikach do tekstu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.