PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań chce więcej stacji pomiaru

  • JS    25 stycznia 2018 - 21:39
Poznań chce więcej stacji pomiaru
Spotkanie w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska (fot. poznan.pl)

Miasto jest za zwiększeniem liczby stacji pomiaru jakości powietrza. Obowiązujące przepisy prawa ochrony środowiska nie ułatwiają gminom w Polsce wydatkowania pieniędzy z budżetu na monitoring jakości powietrza.
Zadanie to przypisane zostało wojewódzkim inspektoratom ochrony środowiska, które są administracją rządową. Wydawanie pieniędzy na taki monitoring przez urzędników gminnych może narazić ich na odpowiedzialność za tzw. "naruszenie dyscypliny finansów publicznych". Regionalne izby obrachunkowe w kraju zakwestionowały szereg inicjatyw samorządów. Niektórym gminom udało się jednak pozyskać pieniądze i zbudować na swoim terenie mniejszy lub większy monitoring.

Podczas spotkania z Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania, oraz Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, mówili o trudnościach w poszukiwaniu legalnych możliwości wydatkowania pieniędzy z budżetu Poznania na monitoring powietrza. Problemy precyzyjnie zdefiniował dr hab. Bartosz Rakoczy -  kierownik Katedry Prawa Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, który jest uznanym w kraju ekspertem od lat doradzający Urzędowi Miasta.

Strona miejska zwróciła się do obecnego na spotkaniu posła Bartłomieja Wróblewskiego o inicjatywę legislacyjną dla skorygowanie prawa. Ten złożył deklarację podjęcie działań i zasięgnięcie dokładniejszej wiedzy w temacie oraz złożenie interpelacji poselskiej.

Gospodarz spotkania - dyrektor Zdzisław Krajewski zadeklarował możliwość włączenia nowych stacji pomiarowych do istniejącej sieci zarządzanej przez Inspektorat. Problemem jest jednak brak dodatkowych środków na ich obsługę.

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, jest zwolennikiem zwiększenia liczby stacji pomiarowych w naszym mieście i aglomeracji. Popiera wnioski mieszkańców, aby umożliwić im całodobowy dostęp do aktualnych danych o jakości powietrza w miejscu ich życia, pracy, nauki, czy wypoczynku. Ponadto Poznań włączył się czynnie w prace nad przygotowaniem uchwalonej przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego uchwały antysmogowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.