PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: Malta będzie czystsza

  • JL    4 listopada 2016 - 08:01
Poznań: Malta będzie czystsza
W Malcie jest około 2 milionów metrów sześciennych wody. Fot. Poznań.pl

3 listopada rozpoczęło się spuszczanie wody z Jeziora Maltańskiego. Akwen zostanie ponownie napełniony dopiero wczesną wiosną. W tym czasie zostaną wykonane niezbędne przeglądy infrastruktury zbiornika.
Woda jest spuszczana z Malty co cztery lata. Codziennie poziom wody obniży się od kilku do kilkunastu centymetrów, a dno powinno się ukazać po około 3 tygodniach. W trakcie prac wywiezione zostaną namuły, które powodują zakwit sinic. Oczyszczone zostanie także dno z butelek, kartonów i innych śmieci, które przez ostatnie cztery lata zostały wrzucone do wody.

Wywóz namułów wpływa także na utrzymanie pożądanej głębokości na całej powierzchni akwenu, co jest szczególnie ważne dla wioślarzy i kajakarzy. Dodatkowo spuszczenie wody daje możliwość wykonania przeglądów i ewentualnych remontów urządzeń torowych, jazu, a także umocnienia brzegów zbiornika narzutami kamiennymi, faszyną oraz wodną roślinnością.

Ponowne napełnianie zbiornika rozpocznie się na przełomie lutego i marca 2017 r.. Czas w jakim Malta zostanie zapełniona w dużej mierze zależeć będzie od opadów deszczu, ilości wód roztopowych i poziomu Cybiny. Szacuje się, że w Malcie jest około 2 milionów metrów sześciennych wody.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.