PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań wpadł w pułapkę zastawioną przez UE

  • PAP    25 maja 2010 - 18:19
Poznań wpadł w pułapkę zastawioną przez UE

Sejmowa komisja ds. Euro 2012 wizytowała Poznań. Wnioski są dość ciekawe.
Stadion Miejski, lotnisko, ośrodek sportowy w Opalenicy to główne punkty wizyty przedstawicieli sejmowej podkomisji ds przygotowań do Euro 2012, którzy we wtorek gościli w Poznaniu.

Podczas pobytu w Poznaniu posłowie zapoznali się także ze stanem prac przy modernizacji najważniejszych arterii miasta, które łączą lotnisko ze stadionem oraz z centrum miasta. Jak powiedział w rozmowie z przewodniczący komisji Andrzej Biernat, najsłabszym punktem przygotowań Poznania do Euro 2012 pozostaje wciąż Port Lotniczy Ławica.

- W tej chwili program inwestycyjny dla lotniska jest po weryfikacji i został ograniczony do potrzeb Euro 2012. Do zrealizowania są trzy kluczowe inwestycje - budowa nowego terminalu, który wprawdzie nie będzie funkcjonować tak jak powinien, ale na potrzeby Euro wystarczy. Pozostałe kwestie to równoległa droga kołowania oraz płyty postojowe pod 17 samolotów. Środki finansowe są zabezpieczone, a harmonogram prac realny do wykonania - wyjaśnił Biernat.

Port Lotniczy Ławica czeka praktycznie tylko na korzystną decyzję środowiskową, której brak blokuje inwestycje.

- Wpadliśmy w taką pułapkę zastawioną przez Unię Europejską. Pod względem infrastrukturalnym my byliśmy daleko z tyłu, a stare kraje Unii mają już praktycznie wszystko. Dlatego mogli sobie wprowadzić ograniczenia typu "Natura 2000" i bardzo surowe decyzje środowiskowe pod każdą inwestycję. Jest szansa, że w przypadku poznańskiego lotniska ta decyzja środowiskowa koniec drugiego kwartału powinna zostać wydana. Takie mam przyrzeczenie z ministerstwa środowiska - dodał Biernat.

Przewodniczący komisji wysoko ocenił inwestycje drogowe oraz stadion. - Mieliśmy okazję jechać ulicą Bukowską, gdzie skończyły się już prace podziemne i powstaje już nowa jezdnia. Stadion akurat też jest już prawie gotowy - to najważniejsze. Kiedyś minister Drzewiecki powiedział, że jeśli nie powstanie 50, 100 kilometrów autostrady, to świat się nie zawali, a mistrzostwa się odbędą. Muszą być przede wszystkim obiekty, na których zostaną rozegrane mecze Euro 2012 - podsumował Biernat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Justyna Malec , 2018-01-04 11:05:35

    Rozmawiałam z Panem Marszałkiem Wojciechem Saługą niejednokrotnie. Pan Marszałek ma cechy bardzo rzadko spotykane wśród dzisiejszych polityków: takt, kulturę osobistą, zainteresowanie rozmówcą. To człowiek szerokich horyzontów, z dużą wiedzą, a Śląsk to jego pasja. dlatego jest tak dobrym gospodarz...em regionu. Pod rządami Marszałka Saługi województwo śląskie bardzo się rozwinęło, stając się atrakcyjnym dla studentów, inwestorów. Infrastruktury zazdrości nam cała Polska. Marszałek Wojciech Saługa jest bez wątpienia jednym z najbardziej zasłużonych dla Śląska marszałków i prawdziwym jego gospodarzem.  rozwiń
  • Cyc, 2010-05-26 11:55:02

    Wow, a to Ci niespodzianka...