PARTNER PORTALU
  • BGK

Praca przy budowie oczyszczalni w Nałęczowie wre

  • AW    20 kwietnia 2012 - 16:14
Praca przy budowie oczyszczalni w Nałęczowie wre

Trwają prace modernizacyjne miejskiej oczyszczalni ścieków w Nałęczowie. Wartość podpisanego w październiku 2011 roku kontraktu to prawie 16 mln zł netto. Jest to największa inwestycja w historii tego miasta.
Realizacja kontraktu potrwa do 31 października 2013 roku. Zakres prac obejmuje wykonanie robót rozbiórkowych i budowlanych w zakresie obiektów kubaturowych oraz sieci uzbrojenia terenu, a także zmianę technologii oczyszczania ścieków z technologii złóż biologicznych na wysokoefektywny proces osadu czynnego, powiązany ze zwiększeniem przepustowości obiektu.

- W chwili obecnej stopniowo wyburzamy i rozbieramy obiekty starej oczyszczalni i zastępujemy je nowymi, które przejmują funkcje oczyszczania ścieków. Proces oczyszczania ścieków nie został przerwany - mówi Mariusz Bochenek, menadżer projektu z firmy Skanska, która realizuje inwestycję.. - Wyburzyliśmy już stary budynek administracyjny i wybudowaliśmy część nowego. Zlikwidowaliśmy także stare poletka osadowe i na ich miejscu wznosimy nowy reaktor - właśnie trwa zbrojenie ścian. Zakończyliśmy również roboty budowlane na komorach stabilizacji tlenowej osadu. Została wylana płyta denna pod przyszłą rozdzielnię elektryczną - dodaje Mariusz Bochenek.

Nowa oczyszczalnia powstaje na gruntach podmokłych i bagiennych, sąsiadujących z rzeką Bystrą. Wymaga to zastosowania systemu palowania i umacniania gruntu.

- Przykładowo, w miejscu obydwu przeznaczonych do rozbiórki zraszaczy biologicznych powstaną osadniki wtórne, które zostaną posadowione na 64 palach. Szczególnym wyzwaniem dla całego zespołu jest realizacja robót z zachowaniem ciągłości pracy oczyszczalni. Obecny obiekt powstał w latach 60-tych ubiegłego stulecia i przed rozpoczęciem prac związanych z przebudową i modernizacją był już bardzo wyeksploatowany - mówi Mariusz Bochenek.

Słynący z czystego powietrza i wysokiej jakości leczniczych wód Nałęczów miał starą, bardzo wyeksploatowaną oczyszczalnię. W przypadku poważniejszej awarii w tym właśnie obiekcie miastu groziłaby nawet katastrofa ekologiczna. Przebudowa i modernizacja oczyszczalni pozwoli zapobiec takiej sytuacji i w znacznej mierze przyczyni się do ochrony naturalnego bogactwa jakim są nałęczowskie wody mineralne.

Realizacja tej skomplikowanej i ważnej dla kurortu inwestycji przebiega zgodnie z procedurą FIDIC, czyli ogólnoeuropejskim systemem nadzoru nad wykonywaniem dużych obiektów, w szczególności związanych z ochroną środowiska.

Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Nałęczowie jest największą inwestycją w historii tego miasta. Realizacja tego projektu pozwoli nie tylko na osiągnięcie wymaganych przez UE parametrów oczyszczania ścieków i poprawę stanu środowiska naturalnego, ale również na ochronę zasobów wód nałęczowskich wykorzystywanych przez lokalne uzdrowisko oraz producentów wód mineralnych i leczniczych. Projekt jest dofinansowywany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 - 2013. Zamawiającym jest Gmina Nałęczów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.