PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Katowic też straszy mieszkańców karami

  • PAP/em    6 listopada 2015 - 15:25
Prezydent Katowic też straszy mieszkańców karami
Dyspozycję surowego karania osób palących śmieci wydał katowickiej straży miejskiej prezydent tego miasta Marcin Krupa (fot. pixabay)

Prezydent Katowic chce, aby straż miejska karała osoby palące śmieci. Apel prezydenta Katowic ma związek z utrzymującymi się od kilku dni w konurbacji katowickiej przekroczeniami norm zanieczyszczeń powietrza, powodowanymi przez tzw. niską emisję.
Jak wynika z danych automatycznego systemu monitoringu jakości powietrza w woj. śląskim Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, w piątek (6.11) o godz. 9. stężenie pyłu zawieszonego PM10, będącego jednym z głównych składników tzw. niskiej emisji, wynosiło w Katowicach 148 mikrogramów na metr sześcienny powietrza.

Przy normie dopuszczalnego średniego dobowego stężenia pyłu zawieszonego na poziomie 50 mikrogramów na metr sześc., wartości ostrzegawczej 200 mikrogramów i alarmowej - 300 mikrogramów, w środę o tej porze w Katowicach wartość ta wynosiła 186 mikrogramów, o godz. 15. - 67 mikrogramów, a o godz. 21. - 222 mikrogramy, natomiast w czwartek: odpowiednio 348, 168 i 377 mikrogramów. Średnia wartość dobowa w środę wyniosła 188, a w czwartek 258 mikrogramów.

Czytaj też: Dolny Śląsk też walczy ze smogiem

Wobec tej sytuacji w piątek prezydent Katowic Marcin Krupa zaapelował do mieszkańców, aby jeżeli to możliwe korzystali ze środków komunikacji miejskiej zamiast poruszania się własnymi pojazdami. „Każde zmniejszenie emisji spalin wpływa na poprawę jakości powietrza i spadek stężeń pyłu zawieszonego” - wyjaśnił Krupa.

„Proszę o zgłaszanie do Straży Miejskiej (tel. 32 94 02 41) w Katowicach przypadków, w których mają Państwo podejrzenia, że właściciele w piecach spalają śmieci lub odpady. Wydałem Straży Miejskiej dyspozycję zintensyfikowania kontroli oraz surowego karania osób, które będą spalać śmieci” - napisał też w apelu prezydent Katowic.

Podobny apel do mieszkańców wystosował prezydent Krakowa. Z kolei w Rudzie Śląskiej straż miejska kontroluje domowe paleniska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.