PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Rybnika pyta premiera o udział dużych miast w programie Stop Smog

  • PAP/JS    1 marca 2018 - 18:51
Prezydent Rybnika pyta premiera o udział dużych miast w programie Stop Smog
To kolejne wystąpienie przedstawiciela dużych miast woj. śląskiego w kontekście nieujęcia ich w programie Smog Sto (fot. pixabay.com)

Prezydent Rybnika, gdzie w lutym br. powietrze spełniało dopuszczalne normy zapylenia przez dwa dni, pyta w liście premiera Mateusza Morawieckiego, dlaczego miast powyżej 100 tys. mieszkańców nie ujęto w rządowym programie termomodernizacji budynków Stop Smog.
Zgodnie z zapowiedziami - przedstawionymi 22 lutego br. podczas konferencji prasowej premiera - program Stop Smog ma objąć w 22 z 33 polskich miast, które znajdują się na liście 50 miast najbardziej dotkniętych smogiem przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W pierwszej dziesiątce tej listy znajduje się siedem miast z Polski, m.in. Żywiec, Pszczyna czy właśnie Rybnik.

Prezydent tego miasta Piotr Kuczera w opublikowanym w czwartek (1 marca), datowanym na wtorek liście do premiera wyraził radość, że rząd robi kolejny krok w kierunku poprawy powietrza w Polsce. Za rzecz "absolutnie niezrozumiałą" uznał jednak, że w rządowym programie nie uczestniczą wszystkie polskie miasta ujęte na liście WHO.

"Skierowanie rządowego programu tylko do miast poniżej 100 tys. mieszkańców powoduje dzielenie obywateli" - ocenił Kuczera. Jak dodał, rybnicki samorząd od wielu lat angażuje się w działania na rzecz walki ze smogiem na różnych polach.

"Wprowadzamy ekologiczne rozwiązania w miejskich budynkach, wspieramy finansowo mieszkańców, angażujemy się w przygotowanie rozwiązań prawnych i działania edukacyjne w tym obszarze na forum ogólnopolskim. Dlaczego w takim momencie zostajemy wyłączeni?" - pyta w liście prezydent Rybnika.

Zapowiedział dążenie do wyjaśnienia sytuacji i otwarcie na każdą formę dialogu w tej kwestii. "Inicjatywy Rybnika muszą uzyskać wsparcie na poziomie rządowym - zarówno finansowe jak i legislacyjne" - podkreślił.

Jak dodał, zrobi wszystko, co możliwe, by Rybnik znalazł się w tym programie. "Zdrowie mieszkańców Rybnika jest równie ważne, co mieszkańców innych miast" - dodał Kuczera.

To kolejne wystąpienie przedstawiciela dużych miast woj. śląskiego w kontekście nieujęcia ich w programie Smog Stop. Krótko po ogłoszeniu programu członkowie katowickich stowarzyszeń oraz grupa radnych Dąbrowy Górniczej przygotowali, niezależnie od siebie, petycje do szefa rządu w tej sprawie. Dąbrowskie wystąpienie podpisał m.in. prezydent tego miasta Zbigniew Podraza.

Jeszcze przed prezentacją programu, 16 lutego, prezydenci miast podregionu katowickiego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (Chorzowa, Katowic, Mysłowic, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich i Świętochłowic) podpisali list do premiera z wnioskiem o intensyfikację walki z niską emisją oraz o przyjęcie ramowych harmonogramów działań. Prezydent Katowic Marcin Krupa poinformował, że pismo tej grupy włodarzy miast GZM zostało wysłane 26 lutego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2018-03-02 10:09:00

    Niestety w Warszawie fatalnie inwestuje się w zakresie miejskiego transportu. Zamiast inwestować w przestawianie się na publiczny transport, poszerza się drogi samochodom osobowym. Jest to działanie ,,pod publiczkę", czyli wykazywanie jeżdżącym samochodami, że inwestujemy w ich interesie. Braku...je odwagi aby mówić i pisać, że jedna osoba jeżdżąca po mieście swoim samochodem przyczynia się do trucia nas.  rozwiń