PARTNER PORTALU
  • BGK

Problem ze smogiem? Jest sposób by go zwalczyć

  • PolskieRadio.pl/AT    7 lutego 2017 - 08:15
Problem ze smogiem? Jest sposób by go zwalczyć
Z tego gazu CNG mogą korzystać i samochody osobowe, jak i ciężarowe i autobusy(fot.shutterstock)

• Najlepszym kierunkiem jest wykorzystywanie gazu CNG w transporcie miejskim - mówi Aleksander Zawisza, wicedyrektor departamentu rozwoju Gaz-System.
• Już teraz korzystają z niego autobusy w Gdyni, Rzeszowie czy Zamościu.
• Za wykorzystaniem tego paliwa przemawiają względy ekologiczne, jak i ekonomiczne - dodaje Zawisza.
Smog – co sprawia, że coraz więcej polskich miast ma problem z czystym powietrzem i czy nie najlepszym rozwiązaniem oczyszczenia atmosfery są alternatywne paliwa energetyczne – takie jak gaz, ten w postaci LNG i CNG, na te pytania odpowiada w Polskim Radiu 24 Aleksander Zawisza, wicedyrektor departamentu rozwoju Gaz-System.

Jak tłumaczy gość Polskiego Radia, tak LNG jak i CNG to gaz ziemny – metan, tylko CNG to sprężony pod wielkim ciśnieniem 200-250 bar gaz ziemny, natomiast LNG jest gazem skroplonym, przypływającym do terminala LNG w Świnoujściu.

Rozmówca dodaje, że paliwo CNG nie jest jeszcze w Polsce popularne z kilku powodów, jednym z nich jest brak stacji tankowania.

─ Tymczasem, z tego rodzaju gazu mogą korzystać i samochody osobowe, jak i ciężarowe i autobusy. W przypadku LNG to korzysta z niego ciężki transport – są już pierwsze samochody jeżdżące na tym paliwie, powstają pierwsze stacje w Zachodniej Europie, i tankowanie tego bardzo zimnego gazu to kierunek w którym będzie zmierzał ciążki transport, mówi Zawisza.

Czytaj też: Smog: Mieszkańcy zakładają maseczki

Mówiąc o napędzie elektrycznym gość PR24 zwraca uwagę na dwa problemy – zasięg pojazdów , oraz kłopoty z pojazdami ciężkimi – np. autobusami, szczególnie w zimie, gdy temperatura spada grubo poniżej zera.

─ Przy minus 20 stopniach, taki autobus po zrobieniu kilku kursów, przestanie jeździć – mówi Zawisza.

Stąd jak podkreśla gość PR24, kierunkiem jest wykorzystywanie w transporcie miejskim CNG. Już teraz korzystają z niego autobusy w Gdyni, Rzeszowie czy Zamościu.

A za wykorzystaniem tego paliwa przemawiają względy ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.